Klimatické volno si nachází cestu do pracovního práva řady zemí
Nedávné ničivé povodně, které po sobě ve Španělsku zanechaly katastrofální spoušť i 200 obětí, urychlily proces zavádění tzv. „klimatického volna“ do pracovního práva této země. Koncept se ale začíná objevovat i jindy. O co přesně se jedná? A dočkají se ho i Češi?
Co je klimatické volno?
Koncept klimatického volna vychází z toho, že v poslední době dochází vlivem globální změny ke zvyšování frekvence projevů extrémního počasí a také ke zhoršování jejich dopadů. Zaměstnanci, kterých se dotknou události podobné tomu, co si Španělé prožili na podzim, budou mít nárok na čtyřdenní placené volno mimo fond dovolené.
Volno je samozřejmě podmíněno naplněním určitých podmínek, jde např. o vyhlášení stavu nouze, v některých případech o nemožnost pracovat z domova apod. Nejde totiž jen o situace, kdy přírodní katastrofa zničí zaměstnanci majetek a je třeba likvidovat následky. Stejně tak se může klimatické volno vztahovat např. na vlny veder. I ty jsou stále častější a každé léto mají na svědomí řadu obětí.
Foto: Pixabay
Co další země?
V takto přímočaré podobě je španělské klimatické volno první svého druhu. S konceptem se ale pracuje i v Kanadě nebo na Novém Zélandu. V mnoha dalších zemích se potom firmy ze své vlastní vůle rozhodnou zaměstnancům placené volno v případě potřeby poskytnout. Často se tak děje v USA, ve Velké Británii nebo v Německu. Týká se to i firem v Česku, zákony zde zatím nic jako klimatické volno plošně nezavádí. Existuje pouze možnost využít neplacené volno z důvodu překážky na straně zaměstnance.
Lze nicméně očekávat, že v budoucnu začnou klimatické volno zavádět do svého pracovního práva i další země. Dost možná se jej dočkáme v budoucnu i u nás.
Zdroje informací: https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/placene-klimaticke-volno-pronika-do-pracovniho-prava-spanelsko-ho-jako-prvni_2412091339_job
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.