Kofola po povodních: Jak se firma vyrovnává se ztrátou více než 12 tisíc sudů
Kofola se vzpamatovává z ničivých povodní, které zasáhly její závody v Krnově, Hanušovicích a Litovli. Povodňová vlna odnesla tisíce nerezových sudů a na sociálních sítích se rychle šířily záběry sudů unášených vodou.
Kofola, jeden z největších výrobců nápojů v České republice, se ocitla v nelehké situaci po záplavách, které zasáhly tři města, kde firma provozuje své závody. Největší škody byly zaznamenány v Krnově, kde povodňová vlna doslova ochromila výrobu. Tisíce nerezových sudů, které firma používá k distribuci čepovaných nápojů, odnesla voda. Situace je vážná, ale firma se nevzdává a tvrdě pracuje na obnově provozu.
Pomoc od lidí
Povodně Kofolu tvrdě zasáhly, ale díky solidaritě a pomoci veřejnosti se část sudů začíná vracet. Podle tiskové mluvčí Jany Ptačinské se více než tisícovka sudů již našla. „Lidé nám posílají fotky a konkrétní místa, kde sudy doputovaly. Díky tomu můžeme tyto obaly vyzvednout po celém Česku,“ vysvětluje Ptačinská.
Zatímco v Hanušovicích a Litovli se provoz pomalu vrací do normálu, v Krnově bude situace složitější. Povodně zde zpustošily sklady a zasáhly klíčové části provozu. Očekává se, že obnovení výroby potrvá několik týdnů. „Rekonvalescence bude dlouhá a náročná,“ uvádí mluvčí Kofoly. Přesto firma věří, že dokáže tuto krizi překonat, stejně jako překonala mnohé výzvy v minulosti.
Alternativní výroba
Navzdory ničivým povodním Kofola pokračuje v zajištění zásobování svými produkty. Výroba byla přesunuta do jiných závodů v Mnichově Hradišti a na Slovensku v Rajecké Lesné. „Výroba minerálních vod v Moravském Berouně, Stráži nad Ohří a Kláštoru pod Znievom zůstala nedotčena,“ uvádí Ptačinská. Firma tak může i nadále zásobovat své zákazníky a minimalizovat výpadky v dodávkách.
Povodně však kromě škod přinesly i otázky spojené s nalezením takového majetku. Co dělat, pokud vám například na pozemek připlave sud piva nebo jiný majetek? Podle advokáta Zdeňka Cvejna si takový nález nemůžete ponechat, pokud je vlastník zřejmý. Nálezce má povinnost věc vrátit nebo ji ohlásit na obecním úřadě. Nálezné, které může činit až deset procent hodnoty nalezené věci, však stále zůstává motivací pro poctivé nálezce. Neohlášení nálezu však může mít závažné právní důsledky včetně trestního postihu.
Zdroje info: https://www.denik.cz/podnikani/povoden-zasahla-i-svet-limonad-a-piva-kofola-je-pod-vodou-20250916.html, https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/povodne-2024-majetek-kradez-rabovani-zakon-advokat-cvejn.A240919_102030_domaci_ivos, https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/kofola-limonada-povodne-krnov-hanusovice-litovel-voda-sudy.A240919_105421_ekonomika_vebe
Náhledové foto: Pixabay