Kolik peněz měsíčně ušetří průměrná česká domácnost
V roce 2023 ukazovaly průzkumy na to, že asi třetina českých domácností není schopná z výplat a výdělků ušetřit žádné prostředky. Letos se situace zlepšila, k ideálu má ale daleko.
Jak si šetří Češi
Zatímco přesný podíl domácností, které loni nebyly schopny ušetřit měsíčně žádnou částku, činil loni 35 procent, letos je to o 4 až 5 procent domácností méně. Průměrná měsíční úspora byla potom v loňském roce 5600 korun na jednu domácnost, v dubnu letošního roku šlo o 6200 korun. Stále je však patrný vliv několika souběžných krizí, které přišly po covidové pandemii. Na podzim roku 2021 si totiž domácnosti byly schopny odkládat měsíčně v průměru 8000 korun.
Z dat společnosti PAQresearch dále vyplývá, že u rodin s dětmi má 31 procent z nich po zaplacení nezbytných výdajů zbývající prostředky ve výši 3000 korun na jednu osobu na měsíc, to odpovídá částce 100 korun na den.
Lepší situace znamená větší spotřebu
Zlepšující se situace v rodinách znamená i vyšší míru spotřeby domácnosti. Lidé uvádějí, že na potravinách a spotřebních věcech šetří o něco méně než před rokem a méně lidí také vyjadřuje obavy z dalšího zdražování. V loňském roce šlo o 60 až 70 procent lidí, v první polovině letošního roku to bylo 55 procent lidí.
Ačkoliv spotřeba domácností má rostoucí tendenci, stále nedosahuje takových hodnot jako před covidovou pandemií, rozdíl činí zhruba 4 procenta. I přesto, že je zdražování pro lidi menší hrozbou než v loňském roce, stále se jedná o hrozbu nejzávažněji vnímanou. Poté následuje válečný konflikt a také rostoucí vliv extrémistických a autoritářských tendencí.
Foto: Pixabay
Jak situace zlepšit?
Není velkým překvapením, že situace domácností se liší také v závislosti na vzdělání, s tím, že nejhůře jsou na tom lidé se základním vzděláním a bez maturity. Výzkum také poukazuje na to, že špatná situace domácností vede k negativním dopadům na duševní zdraví.
Součástí zprávy je i diskuze o případných opatřeních ze strany vlády. Vláda samozřejmě nemá plnit funkci jakéhosi dorovnávatele rodinných rozpočtů, existuje však jedna oblast, v níž by měla chudší domácnosti podporovat. Je třeba, aby situace nedopadala na vzdělávání dětí, rozšíření programů na obědy zdarma, či podpora účasti dětí na volnočasových aktivitách, školních výletech apod. by byla jednoznačně žádoucí. Všechny výzkumy ukazují, že pozitivní podpora domácností ohrožených chudobou vede k vyšší docházce dětí, lepším školním výsledkům a snižuje míru psychických problémů u dětí.
Zdroje informací: https://www.paqresearch.cz/post/hospodareni-domacnosti-se-zlepsuje-situace-ale-nadale-neni-dobra/
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/2579326
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.