Kolik si letos vyděláte na letní brigádě
Léto je příležitostí pro studenty, jak si přivydělat peníze. A letos je zájem o brigádníky enormní. Vybírat si můžete z klasických brigád, jako je práce za pokladnou, přes typicky letní brigády, jako je práce plavčíka na koupališti nebo točení zmrzliny, až po ty méně obvyklé, jako je například průvodce na zámku. Jak se pohybují mzdy za brigády?
Minimální mzda
Brigádníci jsou zaměstnáni ve většině případů na dohodu o pracovní činnosti (DPČ) a dohodu o provedení práce (DPP). V takovém případě je bude zajímat minimální hodinová mzda, která je pro tento rok stanovena na 79,80 Kč hrubého – nižší mzdu zaměstnavatel nabízet nemůže. U DPP platí omezení, že si nesmíte vydělat více než 10 000 Kč měsíčně, jinak byste museli platit odvody ze mzdy, a nesmíte překročit 300 hodin za rok. U DPČ se odvádí zálohy na sociální a zdravotní pojištění, pokud si vyděláte více než 2 999 Kč.
Jaké jsou hodinové mzdy?
A jaké konkrétní hodinové mzdy zaměstnavatelé nabízí? Výše výdělku se bude měnit v závislosti na tom, v jakém regionu se rozhodněte pracovat. Průměrně jsou nejvyšší výdělky v IT, kde si brigádníci mohou vydělat až 200 Kč za hodinu. Běžnější způsoby přivýdělku jsou ale v administrativě či financích, kde si brigádníci přijdou na 150 Kč za hodinu. Výdělky v restauracích a supermarketech činí okolo 110 až 120 Kč za hodinu.
O jaké brigádníky je zájem?
Oproti loňskému roku se zvýšil zájem o brigádníky v administrativě, například recepční, vyřizování objednávek a podobně. Důvodem jsou dovolené klasických zaměstnanců, jejichž pracovní výpadek se zaměstnavatel rozhodl krýt brigádníky. Pokud se jedná o brigádníky v oblasti financí, poptávka po nich vzrostla, ale je nabízena spíše vysokoškolským studentům nebo maminkách na mateřských dovolených. V sezóně se ale využijí i brigádníci do dalších odvětví, prostě všude, kde je potřeba pokrýt práci v důsledku čerpání dovolených od klasických zaměstnanců společnosti.
Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.