Kompenzace nepřichází v úvahu aneb pandemie jako zdroj napětí mezi USA a Čínou

01_China

Pandemie koronaviru stále svírá svět a s tím, jak se zvyšuje počet nakažených i obětí, zvyšuje se i potřeba některých politiků ukázat na konkrétního viníka. Čína coby země, kde se onemocnění COVID-19 objevilo poprvé, se i vzhledem k nejasnostem ohledně reakce čínských úřadů na tyto první případy ukázala být jako vhodným terčem. Alespoň americký prezident Donald Trump jej hojně využívá, což samozřejmě ještě zhoršuje již tak napjatou situaci mezi oběma zeměmi.

Nese Čína vinu?

Od doby, kdy rozvíjející se pandemie pronikla do povědomí většiny světa, se začaly rojit nejrůznější konspirační teorie hovořící o umělém původu viru. Tyto teorie naprostá většina vědeckých prací zkoumající původ nového koronaviru odmítla, stejně jako zprávy tajných služeb, přesto se narážka na ni sporadicky objeví i v projevech některých politiků, typicky právě Donalda Trumpa.

Mnohem vážněji než o konspiračních teoriích výše zmíněného typu se ale mluví o tom, že Čína epidemii v jejích počátcích zanedbala, resp. dokonce tajila její rozsah i podstatu a tím znemožnila ostatním zemím přípravu na nevyhnutelné. Společně s Čínou je kritizována i Světová zdravotnická organizace, která měla čínské mlžení okolo rozvíjející se epidemie podporovat (USA dokonce zastavily její financování). V politice navíc od podobné kritiky není nikdy daleko k požadavku kompenzací, a právě o této možnosti promluvil Donald Trump v jednom ze svých projevů.

01_trumpZdroj obrázku: Pixabay.com

Jak jsou kompenzace reálné?

Čínská reakce na zmínku Donalda Trumpa o možných kompenzacích byla očekávatelná. Čínský ministr zahraničí Wang-I označil každého, kdo o něčem takovém vážně uvažuje, za snílka. Kritiku Američanům následně vrátil, když promluvil o tom, že kromě viru skutečného se Spojenými státy šíří i virus politický. Ministr šel ještě dále a pohrozil rozhořením nové studené války.

Roztržka mezi Spojenými státy a Čínou kvůli koronaviru přichází navíc v době, kdy obě velmoci již nějakou dobu řešily vzájemné spory v obchodní oblasti. Celou situaci je samozřejmě nutné vnímat i v kontextu blížících se amerických prezidentských voleb, které se budou konat v listopadu letošního roku.

Můžeme se jen domnívat do jaké míry jsou slova o kompenzacích míněna Donaldem Trumpem vážně a do jaké míry se jedná o demonstraci síly směrem k Američanům, kteří brzy zamíří k volebním urnám. O čem ale příliš pochybovat nelze, je čínský přístup. Jen těžko si lze představit, že by Čína na něco podobného přistoupila.

Mnohem důležitější ale bude, zda se vyostřenou situaci podaří uklidnit, nebo zda bude naopak eskalovat. V případě, že by došlo k druhé ze jmenovaných alternativ, dopady by měly nepochybně globální rozměr.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.