Kompenzace za zpoždění vlaku: Kdy vzniká nárok na odškodnění a na co si dát pozor

nádraží

Cestování se může zkomplikovat nejen na letišti. Zpoždění spoje postihne řadu lidí, kteří chtějí či potřebují cestovat vlakem. Kdy máte nárok na odškodnění? Na co si dát pozor?

Česká republika se sice pyšní hustou železniční sítí. Vlakem se dá relativně pohodlně cestovat takřka po celé Evropě. Především mezinárodní cestování bývá často spojeno s výraznějším zpožděním na trati.

Právo na odškodnění

Pro mnohé je léto ve znamení cestování vlakem, pro někoho je dobrodružstvím, pro jiné nezbytností v rámci dopravy do zaměstnání, k lékaři apod. Snad každý zažil zpoždění vlakového spoje. Pro někoho je naopak překvapením, když vlak jede na čas. Ne každý ví a vyzná se v tom, kdy a na jaké odškodnění má nárok. Mimochodem právo na odškodnění, které vzniká cestujícímu při zpoždění či zrušení spoje, vychází z evropského nařízení z roku 2019. Tato minimální pravidla musí dodržovat všichni unijní dopravci.

Kdy vzniká nárok na kompenzaci

Pokud předpokládané zpoždění příjezdu vlaku do cílového místa činí přinejmenším 60 minut, má cestující výběr z několika možností. Tou první je zrušení cesty. V tomto případě je dopravce povinen vrátit peníze za jízdenku, eventuálně za neuskutečněnou část cesty. Druhou variantou je pokračování v cestě i na úkor velkého zpoždění. Zde je nárok požadovat proplacení odškodného.

Pakliže se cestující rozhodne pro tuto možnost, výše odškodnění závisí dle unijního nařízení na délce zpoždění mezi výchozí a cílovou stanicí. Při zpoždění od 60 do 119 minut má cestující právo na kompenzaci ve výši 25 % ceny jízdenky. U zpoždění více než 120 minut cestující má nárok na vrácení 50 % ceny jízdenky.

Případy, kdy nevzniká nárok na odškodnění

Kompenzaci nelze uplatnit, pokud byl cestující o zpoždění informován před zakoupením jízdenky, pakliže v rámci přestupu má první vlak zpoždění přes hodinu, ale při delším čase na přestup bude v součtu za celou cestu zpoždění menší. Dále v případě, když důvodem zpoždění byl zásah vyšší moci, jako například povětrnostní podmínky, přírodní katastrofa apod. Rovněž nenáleží v případě, když odškodné dosahuje částky menší než 4 eura.

Menší úpravy jednotlivých dopravců

Ti si mohou unijní nařízení mírně upravovat dle svého, což také dělají. Leo Express při zpoždění 60 až 119 minut vrací 25 % ceny jízdenky, u zpoždění přes 120 minut vrací polovinu ceny jízdenky. V případě zrušeného spoje vrací 100 % ceny jízdenky. O kompenzaci lze žádat online. Dopravce Arriva má podmínky stejné jako Leo Express. Jen rozlišuje, zda šlo o jeho zavinění, nebo nikoli.

V ostatních případech nároky na odškodnění posuzuje individuálně. O kompenzaci se žádá online a peníze se vrací formou kreditu. RegioJet posuzuje odškodnění dle toho, zda bylo zaviněné a rovněž podle doby jízdy. Ta je odstupňována do 1,5 hodiny, 3 hodin, 5 hodin a nad 5 hodin. Dle toho se pak odvíjí výše kompenzace v rozmezí od 25 do 100 %. Vrácené peníze za jízdenku je možné si vybrat v hotovosti na prodejním místě či použít na další jízdu vlakem.

Zdroj: https://www.penize.cz/doprava/459057-pruda-nejen-na-letisti-na-co-mate-narok-pri-zpozdeni-vlaku-a-autobusu

https://www.cd.cz/typy-jizdenek/odskodneni-reklamace-a-vymeny/-26400/ https://www.idnes.cz/finance/financni-radce/vlak-zeleznice-zpozdeni-kompenzace-nahrada.A240704_090427_viteze_daja

Náhledové foto: Pixabay