Konec Airbnb, WeWork či Uberu? Koronavirus tlačí na technologické rakety
Na koronavirové pandemii vydělalo pouze minimální množství firem. Hovořit bychom mohli třeba o Netflixu, Amazonu nebo Zoomu. Tyto společnosti nabízejí ostatně služby, které jsou dostupné i na dálku. Mnohé technologické rakety ovšem na nemoc COVID-19 spíše žehrají. Není se čemu divit. O jaké společnosti se jednalo? Na to se zaměříme v následujících řádcích.
Kdo na pandemii prodělal?
Které firmy se řadí mezi ty, jež na koronavirové krizi nejvíce prodělaly? Jedná se především o taxislužby typu Uberu nebo Grabu, Oly a jiných. Taxi se prostě z pochopitelných důvodů volalo mnohem méně. Určitě je třeba upozornit také na potíže společnosti WeWork nabízející coworkingové prostory pro technologické firmy. Ztratila prakticky veškeré své klienty.
Investoři situaci bedlivě sledují
Investoři hledají takové technologické firmy, které vycházejí z krize nejlépe. Jejich akcie pak pochopitelně nakupují. Na burze se lze setkat i s takovými investory, kteří se snaží včas odhalit další Amazon či Google. Vyhledávají zkrátka rizikové investice. Pravda je ale taková, že se do potíží dostala spousta start-upů, o nichž se tvrdilo, že jsou opravdu revoluční.
Dostatečná finanční rezerva
Přesně ta ještě může spousty firem zachránit. Je jen otázkou, jak se bude ekonomika z útlumu dlouho vzpamatovávat. WeWork bude mít velké potíže přežít, byť jen jeden rok. Tak jako tak se bude propouštět. U Airbnb jsou tajemní, nicméně finanční prostředky od investorů nejspíše nezískala tato společnost úplně výhodně. Jinak je třeba upozornit i na fakt, že došlo k propuštění 25 % zaměstnanců této firmy. Tyto firmy se sice prezentují jako technologické, nicméně úplně tak tomu také není. Vždyť Airbnb má obrovskou konkurenci, WeWork je vcelku tradiční pronajímání kancelářských prostor. Uber se také řídí dynamikou daného taxi segmentu.
Čím více lidí používá platformu, tím lépe roste
Takzvaný síťový efekt. Přesně takto lze označit fungování několika společností v čele s Googlem, Amazonem a Facebookem. Jen málokdo si může dovolit s těmito platformami nespolupracovat. U nás takto funguje třeba Heuréka. S tou nespolupracuje jen Alza. U WeWork a Airbnb je to se síťovým efektem složitější.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.