Konec éry home office v Austrálii? Nový Jižní Wales posílá státní zaměstnance zpět do kanceláří

práce

Vláda největšího australského státu, Nového Jižního Walesu, učinila radikální krok a nařídila všem státním zaměstnancům návrat do kanceláří. Toto rozhodnutí, vyvolané údajně tlakem místních novin, vyvolalo bouřlivé debaty o budoucnosti práce a vztahu mezi zaměstnavateli a zaměstnanci.

Nový Jižní Wales jde proti proudu

Austrálie, která byla během pandemie COVID-19 jedním z průkopníků práce na dálku, nyní čelí zásadnímu obratu. Vláda Nového Jižního Walesu, největšího australského státu, vydala nařízení, které nutí stovky tisíc státních zaměstnanců vrátit se do kanceláří. Toto rozhodnutí vyvolalo vlnu kritiky ze strany odborů.

Tlak médií a podnikatelské sféry

Za rozhodnutím vlády stojí údajně tlak místních médií, zejména vlivného deníku Daily Telegraph. Noviny dlouhodobě kritizovaly klesající obsazenost kanceláří a zdůrazňovaly pozitivní dopady návratu zaměstnanců do městských center na místní ekonomiku. Podnikatelské a realitní skupiny v Sydney, které se potýkají s problémy v důsledku pandemie, rozhodnutí vlády uvítaly.

Chris Minns, premiér Nového Jižního Walesu, v pondělním oznámení úřadům uvedl, že pracovní místa mohou být flexibilní i jinak než prací na dálku, například formou částečných úvazků a sdílením rolí, a že „budování a doplňování veřejných institucí“ vyžaduje „fyzickou přítomnost“.

Odbory varují před negativními důsledky

Odborové svazy však varují před negativními důsledky tohoto rozhodnutí. Podle nich může být pro státní správu obtížné obsadit volná místa, zejména v oblastech jako je ochrana dětí, kde je již nyní vysoká míra neobsazenosti. Dále upozorňují na to, že některé státní agentury nemají dostatečné prostory pro všechny zaměstnance.

Rozpory mezi státy a vládami

Rozhodnutí Nového Jižního Walesu se liší od přístupu ostatních australských států, které se snaží zachovat flexibilitu práce na dálku. Například sousední Viktorie zdůraznila, že příspěvky na práci z domova zůstanou zachovány. Tento rozpor vyvolává otázky o jednotném přístupu k této otázce na celostátní úrovni.

Dlouhodobé důsledky

Návrat do kanceláří má nejen ekonomické, ale také sociální a environmentální důsledky. Zastánci práce na dálku zdůrazňují její pozitivní vliv na rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem, produktivitu a snížení emisí spojených s dojížděním. Odpůrci naopak argumentují, že osobní interakce jsou pro úspěch mnoha profesí nezbytné a že práce na dálku může vést k osamělosti a snížení kvality práce.

Zdroje info: Reddit, https://apnews.com/article/work-home-remote-employees-nsw-australia-minns-94ea6dbdcfbb81978fc4003b21cd2b07

Náhledové foto: Pixabay