Konec intervencí ČNB – co očekávat?

ČNB

Dva a půl let trvalo systémové a záměrné oslabování naší měny Českou národní bankou. V důsledku toho koruna skutečně oslabila, kupovali jsme eura a jiné měny za podstatně vyšší cen. Kurz české koruny vůči euru byl před rokem 2013 vždy kolem hranice 25 -26 Kč. Po téměř celou dobu intervencí jsme museli nakupovat evropskou měnu za cca 27 Kč. Od dubna 2017 jsou však intervence u konce. CO to bude pro nás znamenat a co očekávat?

Proč ČNB intervenovala?

 Česká národní banka, jako suverénní instituce, má za úkol vést aktivní měnovou politiku, která vede k prosperitě a ochraně měny a ekonomiky. To dělá svými nástroji, které má striktně určené. V roce 2013 argumentoval guvernér ČNB Miroslav Singer tím, že Česku hrozí deflace (míra inflace se skutečně pohybovala okolo 0%). Takový vývoj v sobě skrývá nebezpečí pro měnu i hospodářství. Proto Singer o intervencích rozhodl. Mnoho odborníků však hodnotí tento krok spíše negativně. Říkají, že nebezpečí deflace bylo spíše přeceněno a neneslo hrozbu větší ekonomické katastrofy.

Jak ČNB intervenovala?

Co jsou vlastně intervence? Přesněji jde o devizové intervence, které jsou hlavním nástrojem ČNB k ovlivňování kurzu domácí měny. Spočívá to v tom, že ČNB vytváří nové koruny a za ty nakupuje eura na trzích. Cílem těchto devizových obchodů bylo stanoveno udržení kurzu koruny nad 27 korun za euro. Hlavním důvodem byla inflace v rozmezí od 1% do 3%. V roce 2017 se inflace již vrátila k normálu, kdy se nyní pohybuje okolo 2%. V roce 2016 byl také jmenován nový guvernér Jiří Rusnok. Ten v dubnu 2017 rozhodl o okamžitém ukončení devizových intervencí.

Co bude konec intervenování znamenat pro nás?

Hlavními důsledky konce devizových intervencí budou dvě věci. První se nás teď aktuálně bude dotýkat a pocítí ji nejspíše valná většina Čechů. Při cestování na dovolené se budeme stýkat s jinými měnami. Posílení koruny bude mít za následek to, že za stejný obnos korun nakoupíme více eur. Druhým hypotetickým důsledkem může být zvyšování míry inflace. K tomu by mohlo dojít, jelikož koruna a tím ani inflace nebude nijak regulována. To by mělo za následek zvyšování cen na spotřebitelském trhu. Míra inflace však závisí na několika faktorech a nelze nic přesněji předpokládat.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.