Konec práce na dohodu? Firmy se budou zbavovat dohodářů
Kvůli změnám řada firem chystá snížení a někteří ukončení spolupráce s dohodáři. Koho se tato změna nejvíce dotkne? Jak to bude řešeno ohledně sezónních prací, které byly uzavírány zejména na dohodu?
Ukončení spolupráce a přerozdělení práce
Změny, které přinesou zpřísněné podmínky pro práce uzavřené na dohodu, se firmy chystají řešit ukončením spolupráce s dohodáři. Což postihne zejména studenty, seniory, matky či otce na rodičovské. Podniky tak plánují i snížení počtu uzavíraných dohod o provedení práce a pracovní činnosti. Většina zaměstnavatelů tento fakt vyřeší tím, že danou práci přerozdělí mezi ostatní zaměstnance. Firmy rovněž plánují najmout více osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) nebo potenciálním zájemcům nabídnout jiný smluvní vztah.
Ukončením spolupráce na dohodu zaměstnavatelé reagují na vládní úpravy pravidel u obou typů dohod. Od ledna 2024 budou muset dohodářům rozvrhnout pracovní dobu minimálně 3 dny předem, rovněž na dohodáře se bude vztahovat nárok na dovolenou a příplatky za práci o víkendu či svátku. Největší změnou je povinnost ohlašování dohodářů České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) při souběhu dohod u více zaměstnavatelů a při překročení limitu 40 % průměrné mzdy rovněž povinnost odvádět za dohodáře sociální pojištění.
Efektivní řešení sezónních prací
Dohody o provedení práce a dohody o pracovní činnosti pomáhají zmírnit nedostatek pracovníků na trhu práce. Na druhou stranu jsou možností pro studenty, jak získat pracovní zkušenosti, pro matky na rodičovské, jak si přivydělat a mnohdy udržet v oboru, stejně tak pro seniory v rámci vyjití s důchodem a taktéž pro zachování duševního zdraví.
Jsou sektory, které se bez dohod neobejdou. Jsou vhodným řešením pro sezónní práce v cestovním ruchu, zemědělství apod. Přerozdělování práce mezi ostatní zaměstnance může snížit počet dohodářů, ale rozhodně do značné míry může negativně ovlivnit produktivitu práce.
Průzkum ukázal četnost uzavřených dohod
Práci na dohodu poskytuje 93 % zaměstnavatelů. Podle Hospodářské komory se tak bude muset přes 250 000 podniků přizpůsobit novým pravidlům. Na základě průzkumu bylo rovněž zjištěno, že většina firem dohodáře využívá na práci, která nevyžaduje vysokou kvalifikaci, jedná se zejména o manuální sezónní či nárazovou práci.
Více než čtvrtina podniků využívá uzavření dohody s pracovníky s vyšší kvalifikací z důvodu, že se jim nevyplatí uzavřít pracovní poměr na smlouvu, například z důvodu jejich specifického zaměření na určitou oblast, jíž se firmy nezabývají, nebo proto, že by řádný pracovní poměr byl pro zaměstnavatele nákladný.
Náhledové foto: Pixabay