Konsolidace půjček – kdy se vám nevyplatí
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Často bývá prezentována téměř jako zázračný produkt. Stačí si sloučit dohromady alespoň dvě půjčky a vaše měsíční splátky se rázem citelně sníží. Ne vždy je však tak výhodná, jak se může na první pohled zdát.
Především jde o nejrůznější vedlejší nabídky bank, které konsolidaci poskytují. Necháte-li se nalákat, může na tom být váš rozpočet ještě hůř než předtím. A na trhu dokonce existují i typy půjček, u nichž se sloučení jednoduše nevyplatí
U jakých půjček se konsolidaci raději vyhnout
Máte-li hodně drobných úvěrů, pak bývá otázka konsolidace rozhodně nasnadě. Pouze si spočítejte, o kolik víc na konci přeplatíte. Někdy jsou rozdíly minimální, jindy jsou ve hře desítky tisíc. A rozhodně by bylo škoda nechat takový balík peněz bance, pokud tedy opravdu konsolidaci akutně nepotřebujete.
Ovšem máte-li jen dva (nebo i více) velkých úvěrů a zároveň můžete bance ručit jakoukoli nemovitostí, pak vás co do nákladů i výše splátek obvykle mnohem lépe vyjde tzv. americká hypotéka. Úroky bývají nízké – nižší než u klasických spotřebitelských úvěrů, takže je volba celku jasná. A nevyplácí se slučovat ani tzv. studentské půjčky. Ty mívají nízký úrok samy o sobě a sloučení s jakýmkoliv typem jiných úvěrů způsobí, že na nich opět přeplatíte zbytečně moc
Pozor na nabídky bank v předvánočním a povánočním období
Přemýšlíte o tom, kde se může skrývat háček právě tady? Inu, před Vánoci i po nich bývá rodinný rozpočet napjatější než kdy jindy. A pokud vám navíc vaše banka spolu s konsolidací nabídne i její navýšení, rádi po této „berličce“ skočíte. I tím však svůj rodinný rozpočet nepřiměřeně zatížíte, byť se tato zátěž rovnoměrně rozloží do několika dalších let. Pokud to tedy není nutné, konsolidaci si žádným způsobem nenavyšujte. A vždy chtějte vědět, o kolik navíc přeplatíte. Abyste ze sloučení půjček nebyli nakonec jen nepříjemně překvapeni.
Mít peníze je hezké. Orientovat se v této oblasti ještě důležitější. Pokusím se vám svými články pomoci.