Kontroverzní evropský plán na zdanění emisí z lodní dopravy
Plán Evropské unie zdanit emise produkované lodní dopravou spustil vlnu kritiky. Provozovatelé lodní dopravy v něm vidí pouze snahu o vyspravení evropského rozpočtu, druhá strana argumentuje nutností snížit emise z lodní přepravy, které tvoří podstatnou část emisí z dopravy obecně. Hodně se také hovoří o potenciálních dopadech tohoto typu zdanění na globální obchod.
Lodní přeprava jako velký znečišťovatel
Po moři je přepravováno 80 % objemu veškerého zboží. Na celkových emisích se potom lodní doprava podílí víceméně srovnatelně jako doprava letecká. Na rozdíl od ní však zatím není zahrnuta v evropském systému obchodování s emisemi (ETS – Emissions Trading System). Evropská komise chce v souvislosti s evropským tažením za udržitelnou ekonomikou tento stav změnit a lodní dopravu zdanit stejně jako tu leteckou.
Podle propočtů by přidání lodní dopravy do ETS přineslo do našeho evropského rozpočtu více než 10 miliard euro. Představitelé lodních přepravců právě v tom vidí hlavní důvod zavedení daně. To koneckonců EU nijak zvláště nepopírá s tím, že peníze půjdou na ambiciózní plán vývoje nových technologií a přiblížení se cíli bezuhlíkové ekonomiky v nejbližších desetiletích.
Evropa si v tomto směru uvědomuje, že svět se nachází ve stavu ne nepodobnému vesmírným závodům v šedesátých letech. Tentokrát není cílem Měsíc ale nové zelené technologie, které ovládnou trh. Soupeři jsou přitom pro Evropu mimořádně silní, Spojené státy s jejich velkou vědeckou základnou, a Čína, která již trochu nenápadně a v tichosti některé zelené sektory dokonce ovládla (např. výrobu solárních panelů a co do prostého počtu i výrobu elektromobilů), a která minulý rok vyhlásila vlastní, nesmírně ambiciózní, plán na „zezelenání“ ekonomiky.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Kazí Evropa globální úsilí?
Jedním z argumentů proti evropskému plánu je ten, že snaha o snížení emisí z lodní přepravy již běží pod křídly Mezinárodní námořní organizace, která je orgánem OSN. V souladu s jejími pravidly bude letos např. zpřísněn limit na obsah síry v lodních palivech. Zavádění čistě evropských pravidel tak hrozí rozpadem těchto snah. Podle kritiků povede evropská daň k tomu, že se stejně začnou chovat i další země nebo ekonomické bloky a výsledkem bude zdražení zboží i nové obchodní války.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.