Koronavirus uštědřil sportu tvrdou ránu: Bez diváků a s obřími ztrátami

01_stadion

Ještě v únoru se mohli fanoušci těšit na mimořádně bohaté sportovní jaro a léto: ligové soutěže, evropské poháry, Mistrovství světa v hokeji, fotbalové EURO, olympijské hry… S příchodem globální pandemie se však zhroutily plány pořadatelů, sportovních klubů a jejich funkcionářů, fanoušků a samozřejmě také sportovců. S tím, jak se život postupně začíná vracet k normálu, se opět rozbíhají i sportovní soutěže, byť velké akce typu Olympijských her či EURA se letos již konat jistojistě nebudou. Vášnivé diskuse se ale vedou o tom, zda má smysl obnovovat sportovní soutěže i když diváci do hledišť prozatím nemohou.

Profesionální sport sčítal ztráty

Zrušení či pozastavení sportovních soutěží znamenalo pro jejich organizátory ohromné finanční ztráty. Pro lepší představu si představíme několik čísel: účet za odložení Olympijských her v Tokiu se vyšplhá v přepočtu téměř na 150 miliard korun, posunutí fotbalového Mistrovství Evropy bude stát 8 miliard korun. Do stovek milionů nebo miliard jdou i ztráty spojené s přerušením amerických soutěží jako NBA nebo NHL, Liga mistrů, Premier League, Bundesliga apod.

České soutěže jako Fortuna liga nebo hokejová Extraliga jsou proti těm velkým světovým spíše chudší příbuzní a tomu odpovídají i ztráty, které se počítají spíše než na miliardy na desítky milionů, podstata je ale stejná. Současně s tím, jak se začaly objevovat podrobnější informace o částkách, které bude odložení či zrušení té nebo oné sportovní akce stát, se ale také začaly ozývat velmi kritické hlasy.

Tyto hlasy upozorňovaly na to, že koronavirová pandemie odhalila v celé nahotě podstatu profesionálního sportu, který je zaměřen jen a pouze na zisk a finanční ztráty jsou pro celý byznys mnohem důležitější než diváci.

02_stadionZdroj obrázku: Pixabay.com

Prázdné stadiony ano či ne?

Rozvolňování opatření umožnilo opětovné rozběhnutí sportovních soutěží, diváky se ale zatím stadiony plnit nemohou. Opět se proto rozhořela debata na téma sportu bez diváků. Svět se přitom rozdělil na dva tábory.

Jeden názor, jehož propagátorem je např. známý fotbalový trenér Zdeněk Zeman, tvrdí, že bez diváků by se hrát nemělo, neboť tím trpí samotná podstata sportu. Opačný názor zase operuje s tím, že dohrání soutěží „za každou cenu“ je na místě, neboť zápasy budou lidé moci sledovat v televizi. Kromě toho je ukončení soutěží potřebné např. pro nasazování týmů do evropských pohárů, určení postupů a sestupů apod.

Je zřejmé, že druhý uvedený názor má podporu jak organizátorů soutěží, tak sázkových kanceláří a všech dalších, kdo jsou na sport ekonomicky navázaní. Obnovení soutěží dá sportu šanci alespoň zmírnit utržené ztráty. Celá pandemická krize nám ale připomněla, že profesionální sport je dnes pouze jednou z odnoží šoubyznysu, a tak bychom jej měli vnímat. Se všemi pozitivy i negativy, které to obnáší.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.