Korupce v EU jako útok na demokracii? Bohužel nic nového

Korupce EU

Korupční skandál týkající se mistrovství světa ve fotbalu je přetřásán v mnohých médiích. Mnozí lidé byli překvapeni tím, že se na tak vysokých postech berou úplatky, nicméně většina z nás bezesporu stojí nohama na zemi a situaci vidí realisticky. Každý, kdo je u zdroje, má nějaké pokušení. V tomto případě byl zdroj opravdu štědrý a pokušení bylo vystaveno větší množství vlivných lidí. Zabaveno bylo neuvěřitelných 600 000 eur, tedy 14, 6 milionů korun, a zadrženo 6 osob. Ty byly obviněné z korupce, praní špinavých peněz a účastní ve zločinecké organizaci. Šlo skutečně o útok na demokracii?

Zájmy Kataru v hlavní roli

Bývalí pracovníci Evropského parlamentu jsou podezřelí z toho, že v podstatě vyměnili za peníze a hmotné věci svou práci za hájení zájmů pořadatele šampionátu Kataru. Jakousi hlavou oné pověstné hydry byla řecká europoslankyně Eva Kailiová. Ta sice brala zhruba čtvrt milionu korun měsíčně na platu, nicméně přesto jí to zřejmě bylo málo. A Katar? Ten pochopitelně jakákoli tvrzení a závěry vyšetřovatelů odmítá? Aby také ne!

Útok na evropskou demokracii?

Jak se to vezme. Ke korupci dochází fakticky za jakéhokoli režimu. Děje se tak i v případě diktatury či monarchie. Tak jako tak jde ale o jakési narušení pravidel, která jsou všeobecně uznávaná. Hodně důležité je především to, aby přišel adekvátní trest, a to ne nijak shovívavý. V opačném případě by se toto chování mohlo stát jakousi normou, což by bylo velmi nebezpečné. Ostatně předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová volá po vysokých trestech.

Změní se myšlení některých politiků EU?

Možná právě tady je zakopán onen pověstný pes. Jak se změnilo myšlení Evropy v souvislosti s Vladimirem Putinem? O 360 stupňů. Stejně tak je třeba nyní přistupovat obezřetně vůči zemím z arabského světa. Začít měla například rozprava o zjednodušeném vydávání víz takovýmto lidem. Krátké pobyty by byly bez vízové povinnosti. Nyní se situace razantně mění.

Pořádek se musí dělat zevnitř

Nepochybně. Ostatně prohledáno bylo 20 objektů a v domě jednoho z podezřelých našli 600 000 eur.Na hotelovém pokoji další hotovost a 150 000 eur přímo v bytě podezřelého. Prostě korupce jak vyšitá. Kailiová na sebe měla napojené další známé, třeba svého partnera Francesca Giorgiho nebo bývalého europoslance Piera Antonia Panzeriho.

Konec pochybného šampionátu

Fotbal byl v rámci mistrovství světa skvělý a většina z nás čeká na vítěze. Přesto zanechá poměrně hořkou pachuť. Ať už se jedná o dělníky, kteří zemřeli při stavbě stadionů, o omezení týkající se piva nebo právě korupci. Tak jako tak budeme z hlediska podplácení a nekalých aktivit možná trochu obezřetnější. Doufejme.

Zdroje info: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/evropsky-parlament-razie-policie-katar-skandal-kailiova-metsolaova-recko.A221212_190310_zahranicni_jhr

https://radiozurnal.rozhlas.cz/stoji-za-poradatelstvim-ms-ve-fotbale-korupce-volba-kataru-byla-k-smichu-tvrdi-6253332

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.