Koupě nemovitosti: jakou úschovu peněz zvolit
Nemovitosti se stále kupují ve velkém a je o ně zájem. My se dnes podíváme na jeden důležitý aspekt koupě nemovité věci. Tento aspekt vyplývá zejména z toho, že ihned po zaplacení či předání nejste vlastníky. Vlastníky se stáváte až zápisem do katastru. Pro složení peněz, které jsou kupní cenou se užívají určité úschovy pro případ, že by obchod nakonec nedopadl. My se dne podíváme na to, jaké úschovy to jsou, v čem se liší a jakou vybrat.
V čem úschova spočívá
Úschova financí, které představují kupní cenu, funguje tak, že peníze „leží“ na určitém „místě“, kdy prodávající chce mít jistotu, že kupní cena je zaplacená (složená) ještě před podáním návrhu na vklad do katastru, a kupující zase nechce o peníze definitivně přijít, dokud není vklad o jeho novém vlastnickém právu zapsán do seznamu. Pak se tedy řeší, kam peníze uložit. Zpravidla se používají vedle úschovy u realitní kanceláře ještě tři možnosti. Úschova u notáře, banky nebo advokáta.
Bankovní úschova
U bank máte dvojitou míru snížení rizika. Zaprvé je proces úschovy u banky regulován, zadruhé má zvýšit důvěryhodnost velikost a dobrá pověst dané bankovní instituce. Navíc je banka pojištěna. Bankovní úschova je tak často brána jako ta nejbezpečnější. Nevýhodu však představuje poměrně malá flexibilita při určování podmínek uschování peněz. Banka často také podmiňuje úschovu hypotékou na danou nemovitost. Cena je pak rozdílná u konkrétních bank. Jde však o vyšší částky než u advokátní úschovy. nejčastěji jde například o 0,2 % z uschované částky.
Advokátní a notářská úschova
Notářská úschova je také jednou z dražších úschov. Ceny stanovuje notářský tarif. U notářské i advokátní úschovy jsou velmi podobné režimy a zabezpečení. Jak notář, tak advokát totiž mají povinné profesní pojištění. Často si však lidé myslí, že zejména notářská úschova je nějak krytá nebo garantovaná státem. To je však mýtus. Odpovídá za ni jen notář. Stát odpovídá jen za věci související s dědickým řízením nebo soupisem veřejných listin. Advokátní úschova je velmi flexibilní a cenově nejméně náročná. Advokát musí mít zřízený zvláštní účet pro úschovy, aby byly tyto prostředky odděleny od jeho jmění. Advokát také nahlašuje každou úschovu a má také pojištění do výše 5 milionů korun. Pojištění se však nevztahuje například na ztrátu peněz, kdy je advokát například pošle na špatný účet.
Zdroj: Tisková zpráva advokátní kanceláře Polverini Strnad z 20 října 2021
Náhledové foto – Pixabay
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.