Které národy umí za práci pořádně vzít
Nejrůznějších úslovích o práci a její potřebě pro blažený život, je naše mluva plná „Bez práce nejsou koláče…“ To určitě znáte. Ovšem o opravdu tvrdé práci nemáme v ČR ani páru. Alespoň tak to tvrdí poslední žebříček zemí, které podle všeho musí pracovat nejtvrději.
A jejich obyvatelé si nějakou dlouhou siestu nebo pravidelné volné víkendy rozhodně dopřát nemohou. A co se hodnotilo? Samozřejmě počet hodin, které ročně každý pracující v průměru stráví v práci.
Mexičané za to umí opravdu vzít
V Evropě vnímáme Mexiko zejména jako zemi drogových kartelů a rodiště nelegálních migrantů do USA. Ovšem život tady rozhodně není jednoduchý. A potvrzují to i statistiky OECD. Podle nich tu průměrný Mexičan chodí do práce neuvěřitelných 2 257 hodin denně. To vychází přes šest hodin denně opravdu každý den. Ano, zákony omezující pracovní týden na 48 hodin tu sice existují, ale vysoká nezaměstnanost hraje do kapsy nenasytným zaměstnavatelům.
A to všechno si musí zdejší pracanti nějak kompenzovat. A to samozřejmě alkoholem a dobrým jídlem. I díky tomu patří Mexičané k nejobéznějším národům světa.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Kostarika není ráj, spíš pracovní peklo
Když se řekne Kostarika, vybavíme si nejspíš tropický ráj a chutný drink na pláži. A také poměrně klidné a bezpečné ulice. Za tím vším však také stojí spousta dřiny. Koneckonců Kostaričané jsou za Mexikem podle OECD ve velmi těsném závěsu. Ročně stráví v práci asi 2 179 hodin. K nezaměstnanosti se tu váže i vysoká chudoba – okolo 20 % lidí žije pod její hranicí.
Jižní Korea není tak civilizovaná, jak si myslíme
Jezdíme korejskými auty, užíváme si korejskou elektroniku a obdivujeme všechny ty nádherné svátky a lidové kroje, ovšem realita všedního dne už tak růžová není. Jak je na tom běžný obyvatel Jižní Koreje s prací? Každý rok odpracuje pro zaměstnavatele v průměru okolo 2 024 hodin.
Podobně jako v Japonsku se i tady stále hledí skrz prsty i na obyčejnou dovolenou, nehledě třeba na tu mateřskou. A nárok na oficiální odpočinek také pronikl do jejich legislativy teprve nedávno. A dopady? Velmi vážné. Mimo jiné třeba nízká porodnost. Jižní Korea sice platí za technologického giganta, ovšem mladou generaci si bude muset nejspíš velmi brzy začít dovážet ze zahraničí.
Řekové nejsou líní, tvrdou práci mají v krvi
Dlouho se říkalo, že si za poslední ekonomické krize mohou obyvatelé této přímořské země sami. Prostě se málo ženou do práce. Hlavním viníkem je však ve skutečnosti velmi špatně nastavený sociální systém a také korupce na nejvyšších místech vlády.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Řekové se totiž práce nebojí. Podle OECD je průměrná doba, kterou každý člověk stráví v práci, ročně na krásných 2 018 hodinách. Váže se to ovšem i k vysoké míře nezaměstnanosti. Není tedy divu, že ten, kdo už místo má, se snaží pracovat doslova až do roztrhání
Rusko pětici pracantů krásně uzavírá
Na pátém místě se umístila země, kterou byste tu asi úplně nečekali. Rusové si svou porci hodin v zaměstnání odpracovat umí, ovšem mají za to na rozdíl od států výše i četné výhody. A jaké je číslo podle OECD? 1 980 hodin v pracovním procesu. Průměrně. Za to mají nárok na 28 dní plnohodnotné dovolené a jejich zákoník se poměrně podrobně věnuje i problematice přesčasů a pracovní etiky. Nezbývá, než doufat, že ho zaměstnavatelé také důsledně dodržují.
Jak jsme na tom my
A zbývá se zeptat – co na to Češi? Ze statistik OECD vyplývá, že si průměrně v práci pobudeme nějakých 1 770 hodin ročně. To je o něco málo nad hodnoceným průměrem, který je podle OECD 1 763 hodin ročně. I tak to však dělá nějakých 34 hodin týdně. Což rozhodně není málo. A jaký poměr odpočinku a pracovní doby byste uvítali vy?
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Mít peníze je hezké. Orientovat se v této oblasti ještě důležitější. Pokusím se vám svými články pomoci.