Které půjčky se vyplatí a kterým se vyhnout?

Euro

Jste v situaci, kdy by se vám hodily peníze navíc? Tedy v situaci, kdy by se vám hodila půjčka? Jsou případy, kdy nemusí být zase až tak špatné. Když půjde o smysluplné využití, a úvěr bude spadat do těch výhodnějších, určitě není důvod se půjčkám nutně vyhýbat. Ne každá ale vaše požadavky nutně splní, které dnes patří do skupiny těch, které se vyplatí, a o kterých lze říci, že je lepší se jim vyhnout? Podívejte se.

Zaplo

Známý poskytovatel mikropůjček, který patří mezi přední nebankovní společnosti v tomto segmentu. Je tedy jasné, že Zaplo musíme zařadit do skupiny těch, které se při zájmu o půjčku před výplatou celkem vyplatí. Důvod toho je poměrně jasný a je spojený s tím, že základem nabídky je možnost získat půjčku zdarma. Takovou, která má jak nulový úrok, tak má i nulové RPSN. Lákadlem je zde nejenom její výhodnost, ale také její celková charakteristika. Půjčit si lze až 8 000 Kč na cokoliv, a to na dobu jednoho měsíce – konkrétně na dobu až 30 kalendářních dní.

Kamali

Ani zde nejde o žádného nováčka na našem trhu. Už jenom proto, jaká velká společnost se za tímto obchodním názvem skrývá. Kamali je totiž projektem známé společnosti Home Credit. Ta sice spadá do nebankovního segmentu, ale obecně je považována za ty lepší a výhodnější. A to platí i o mikropůjčce, která je pod tímto obchodním názvem nabízena. I zde zaujme možnost získání první půjčky zdarma. A to s touto charakteristikou

  • dostupnou sumou je 10 000 Kč,
  • splatnost je 14 kalendářních dní,
  • peníze je možné využít na cokoliv.

Tato půjčka se nejeví výhodná jenom proto, že by bylo možné půjčit si zdarma. I klasický úvěr je zde celkem výhodný. Je spojený s třicetidenní splatností a také s tím, že z každé půjčené tisícikoruny se zaplatí navíc jenom 33 Kč. Jde tak o nejvýhodnější mikropůjčku na trhu, jelikož u řady konkurentů není výjimkou, že se zaplatí až desetkrát více.

Cetelem

Třetí příklad, na který se podíváme, je celkem unikátní. To proto, že potvrzuje, že nebankovní společnosti mohou celkem výrazně konkurovat bankám. Cetelem totiž vznikla jako nebankovní společnost, která se specializovala na splátkový prodej. Později přidala i klasické půjčky.  Nyní však má bankovní licenci a vystupuje pod obchodním názvem Hello bank! A tomu odpovídá také nabídka produktů. Pokud zůstaneme u půjček, tak ty musíme doporučit hlavně proto, že úroková sazba začíná na 4,7 procentech a samotné vyřízení lze realizovat kompletně online.

Půjčka od lichváře

Jdeme na varianty, o kterých musíme říci, že se nevyplatí a je nutné se jim vyhnout. Jako první příklad si uvedeme stále poměrně hledané půjčky od lichváře. Tedy od těch lidí, kteří se pohybují spíše v šedé zóně a kteří mají celkem nevybíravé praktiky. I když na první pohled nadchne dostupnost různých částek, negativa jasně přetrvávají. A to taková:

  • velmi krátké lhůty splatnosti,
  • extrémně vysoké úroky,
  • tvrdé vymáhání peněz.

K tomu všemu přidejme třeba i velmi vysoké pokuty. V praxi to znamená, že mnohdy je nutné splatit několikanásobně vyšší sumu, než je ta, která byla půjčena.

Půjčka na směnku

Ani tuto možnost nelze doporučit. Z jakého důvodu? Je to proto, že půjčka na směnku je také velmi často spojována s šedou zónou a také s vysokým úrokem. Vliv na to má hlavně jednoduchost tohoto dokumentu, který je sepsán. Hlavním kamenem úrazu je to, že na směnce se uvádí jenom suma, kterou musíte vrátit. Nikoliv výše půjčené částky a celková úroková sazba. Proto jsou typy těchto půjček celkem nevýhodné. Nehledě na nutnost jednorázového vrácení peněz, stejně jako na nutnost počítat s tím, že na rozdíl od klasické smlouvy o půjčce máte jako spotřebitel opravdu jenom minimum různých práv.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.