Kteří absolventi jsou na trhu práce nejúspěšnější
Dnes se podíváme na současnou situaci na trhu práce. Konkrétně se zaměříme na to, kteří absolventi jsou na trhu práce nejúspěšnější. Také se podíváme na to, jaké obory nabízí nejvyšší mzdy. Pojďme tedy na to!
Jak personalisté poznají dobrého absolventa
Pokud již firmy nabírají absolventy, je vždy otázka, jak tyto uchazeče hodnotit. Pokud jde přímo o místo určené pro absolventy či se čerstvě vystudovaní pracovníci hlásí na pozici sami, je vždy těžké je hodnotit vzhledem k tomu, že u nich nelze očekávat životopis plný zajímavé praxe v oboru. Pravdou je, že personalisté toto vědí, dokonce se moc nestarají ani o školní hodnocení. Zajímají je spíše mimoškolní aktivity spojené s oborem a podobné věci. Prostě věci „okolo“. Co tedy může čerstvým absolventům pomoci? Školou zaštítěné nebo dokonce úplně mimostudijní aktivity, které se týkají studovaného oboru. Vždy se také hodí práce při studiu, která již zapadá do studovaného oboru či do oboru, kde chce uchazeč pracovat. Vhodná je také činnost, která sice není úplně spojena s daným oborem, ale rozvíjí soft skills uchazeče či jazykovou vybavenost.
Pracovní stáže, zahraniční pobyty a brigády
Při studiu není těžké narazit na nejrůznější pracovní stáže, práce na zkrácený úvazek v oboru či zahraniční pobyty. Právě na tyto kvality se personalisté také zaměřují, právě to vás může odlišovat od dalších uchazečů absolventů. Doplňkovými aktivitami, které vás mohou dále odlišit, může být také aktivní sport či zapojení v komunitním životě.
Současně nejlépe placené pozice
A které pozice jsou na českém pracovním trhu ty nejlépe placené? Vycházíme z žebříčku sestaveného webem platy.cz. Tento žebříček ukazuje deset profesí a pozic, kde meziročně nejvíce stouply mzdy. Dle tohoto srovnání je na prvním místě pozice „controllera“ v ekonomice, financích a účetnictví. Zde je nyní mzda přes 45 tisíc korun a meziročně vzrostla tato hodnota o 36 %. Na druhém místě je projektant ve stavebnictví s 34 tisíci korunami a meziročním nárůstem 23 %. Třetí místo okupuje IT programátor s 46 tisíci korun a meziročním růstem 20 %. Specialista back office v bankovnictví si může vydělat okolo 37 tisíc korun a programátor PHP 41 tisíc korun.
Zdroj: https://www.idnes.cz/finance/prace-a-podnikani/absolventi-hledani-prace.A220916_683431_podnikani_sov, https://www.platy.cz/platy
Náhledové foto – Pixabay
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.