Kteří „Ajťáci“ mají nejvíce peněz
Již se o tom mluví delší dobu. zaměstnanci či podnikatelé v IT službách jsou dlouhodobě řazeni k dobře vydělávajícím osobám. Je trend opravdu takový? A kolik si jednotlivé profese v IT vydělají? Na to se dnes společně zaměříme. Pojďme na to!
Firmy „obcházejí“ již střední školy
Firmy, kterým IT pracovníci chybějí a zároveň je nutně potřebují, doslova obcházejí střední školy. Navíc dnešní trend je takový, že IT specialisté chybí téměř všude. Vždyť firma téměř jakéhokoli zaměření potřebuje pokrytí alespoň malého segmentu práce ohledně technologií. Vedení středních škol, které se na IT zaměřují se shodují, po jejich absolventech je vysoká poptávka. Za pět let podle některých stoupla až 5krát.
Rychle velké peníze
Navíc pro absolventy IT oborů je typické, že i při kratší době zaměstnání, již dosahují na celkem slušné peníze, na které by pracovník v jiném sektoru ekonomiky pracoval o hodně déle. Dokonce se situace má tak, že i studenti, kteří za sebou nemají ještě „zkoušku z dospělosti“ již i brigádně vydělávají slušné peníze v oboru IT. Firmy na trhu práce pak po absolventech požadují hlavně všestrannost ve velkém množství typů prací a problematik. Proto je někdy výhodnější pro firmy, sami si studenty vychovávat. Různými spolupracemi se středními školami či nabídkou externích stáží a podobně.
Které profese mají nejvíce?
Kteří „ajťáci“ tedy vydělávají nejvíce? Pokud srovnáme průměrné mzdy, vede mezi IT specialisty architekt (78 tisíc korun), poté následovaný produktovým manažerem (65 tisíc korun) a softwarovým inženýrem (56 tisíc korun). Nad padesátitisícovém průměru jsou ještě cloud specialista a projektový manažer či specialista na bezpečnost. Řadový servisní technik pobírá pak v průměru 31 tisíc korun a webmaster pak vydělává asi o 2 tisíce korun měsíčně více.
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.