Kterých zaměstnanců se týká daňové přiznání?
Daňová přiznání se týkají všech plátců daně z příjmů fyzických osob. Jde tedy o všechny fyzické osoby, které podnikají nebo jsou zaměstnány. Za Zaměstnavatele ale obvykle vyplňuje a vyřizuje daňové přiznání zaměstnavatel. Někteří zaměstnanci si však musí řešit tuto záležitost sami. Pojďme se podívat na to, kteří.
Ti s vedlejšími příjmy, které překračují limit
Zaměstnanci, kteří mají i jiné zdanitelné příjmy než jen ze zaměstnání a výše těchto příjmů přesahuje limit, musejí podávat daňové přiznání a tím tyto příjmy, vedle těch ze zaměstnání, zdanit. Pokud se na to podíváme konkrétněji, nejčastěji půjde o příjmy z výdělečné činnosti, příjmy kapitálová nebo například příjmy z pronájmů. Pokud jste si takto vydělali v roce 2018 a bylo to více než 6 000 Kč, podejte přiznání. Dále mezi takové příjmy mohou být řazeny i příjmy z prodeje nemovitosti (pokud nejsou skutečnosti, které by příjem od daně osvobozovaly). Pokud se vás takové přiznání týká, řekněte to ve vašem zaměstnání. Tam vám vystavení potvrzení o příjmech za minulý rok.
Dvě zaměstnání v jednom měsíci
Pokud jste pracovali v jednom měsíci v roce 2018 pro dva zaměstnavatele, například na dohodu, musíte podávat také daňové přiznání. V takovém případě se může ocitnou například i student nebo důchodce, který má během minimálně jednoho měsíce v roce více brigád. Opět si od obou (všech) zaměstnavatelů musíte vyžádat potvrzení o zdanitelných příjmech. Povinnost přiznat se k dani však nevzniká, pokud pracujete na dohodu a vaše hrubá měsíční odměna je nižší než 2 500 Kč.
Ten, kdož má platit solidární daň
Povinnost podat daňové přiznání za rok 2018 mají také ti zaměstnanci, jejichž příjem je tak vysoký, že musí platit 7% solidární daň. Za rok 2018 činí rozhodný příjem 1 438 992 Kč. Týká se to tedy vysokopříjmových zaměstnanců.
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.