Léčba na spotřebiteli? Vodňanská drůbež z koncernu Agrofert navýšila zisk o 165 %

Kuře

V těžkých dobách se dokážou vydělat nehorázné peníze. Tento fakt platil, platí a platit nadále určitě bude. Neustále slyšíme, jak si máme utahovat opasky, šetřit na energiích a žít úsporně. Některé firmy přitom dosahují rekordních zisků a jejich majitelé si mohou mnout ruce. Typickým příkladem je společnost Vodňanská drůbež, která se řadí do koncernu Agrofert. Ten, jak všichni dobře víme, rozhodně nevlastní Andrej Babiš. Vždyť by to přeci byl střet zájmů, což on nechce.

Navýšení zisku o 165 %

Jak je možné, že v době razantního zvýšení cen energií a zdražování společnost dokázala navýšit svůj zisk? Vcelku jednoduše. Konečný spotřebitel si jednoduše za dané produkty připlatil, a to nemalé částky. Pokud kuře a výrobky z něj chtěl, musel sáhnout mnohem hlouběji do kapsy. Tak to prostě a jednoduše bylo.

Fenomén ziskové inflace

Podle ekonoma Lukáše Kovandy je dle jeho vyjádření na Twitteru za situací schována takzvaná zisková inflace. Jedná se v podstatě o přesunutí břemene mimořádné inflace na konečné spotřebitele. Firmy si navíc ještě solidně zvýší marže nad rámec objektivního růstu nákladů, takže se jim daří doslova snově. Majitelé takovýchto společností doslova rýžují peníze. Možná se o u toho cítí jen lehce nemorálně. To ale většina z nich vůbec nevadí.

Pracovníci by si měli vzít peníze zpět

V dobách neskutečného zisku na úkor spotřebitele by se měli ozvat pracovníci daných firem a požádat o zvýšení svého platu, a to dle Kovandy třeba v rozsahu o 20 až 25 %. Samotné zvýšení mzdy je ale na zaměstnavateli. Pokud ten zvýšit platy nehodlá, lidé mají smůlu. Otázkou zůstává, jak to bylo ve společnosti Vodňanská drůbež. Možná z obřího zisku lidem přidali. Dá se o tom ale s úspěchem pochybovat.

Zdroje info: Autor, Twitter, https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/2390055

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.