Létáte s dronem? Nezapomeňte na pojištění

01_dron

Drony jsou fenoménem posledních let. Kromě toho, že se neustále zvyšuje počet hobby pilotů, kteří si s drony létají jen tak pro radost, případně je využívají k pořizování zajímavých fotografií a videí např. na dovolené, roste i počet oborů, ve kterých se drony využívají profesionálně. Ruku v ruce s tím se vyvíjí i legislativa, která provozovatelům dronů ukládá jisté povinnosti, a také nabídka služeb, které nejrůznější společnosti majitelům dronů nabízí. Není proto příliš překvapivé, že se čím dál častěji mluví o pojišťování dronů.

Povinné ručení pro profesionály

Vcelku jednoznačná je situace, kdy je dron provozován pro komerční účely (ale také výzkumné nebo experimentální). Pokud totiž váží 20 kg a více, musí mít ze zákona sjednané povinné ručení, stejně jako u automobilu. Povinné ručení je v tomto případě dokonce podmínkou k udělení povolení k provozování dronu od Úřadu civilního letectví.

U dronů využívaných pro rekreační a sportovní účely tato povinnost neplatí, je však na místě se nad pojištěním odpovědnosti za způsobenou škodu i tak zamyslet. Drony jsou dnes velké, těžké, mají velký dostup i dolet a technická závada nebo pilotní chyba (ani sebezkušenější pilot není neomylný) mohou snadno skončit významnou škodou na cizím majetku.

02_dron

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Havarijní pojištění

Kromě pojištění odpovědnosti za způsobené škody lze u dronů sjednat i klasické havarijní pojištění. Dron není levná záležitost a zvláště u dražších modelů může majiteli pojištění zachránit významné částky. Podle konkrétní smlouvy se pak pojištění nemusí vztahovat pouze na dron samotný, ale také na jeho vybavení – kamery, fotoaparáty, senzory…

Kde a za kolik?

Drony bere na vědomí stále více a více pojišťoven, které nabízí jejich pojištění. Namátkou můžeme jmenovat Allianz, Kooperativu, Generalli, ERV či pojišťovnu ČSOB. Co se ceny týče, ta je prakticky vždy sjednávána individuálně a závisí na typu dronu, jeho hmotnosti, výbavě, ale také velikosti klientem provozované flotily, jeho pilotních zkušenostech, míře spoluúčasti apod. Obecně lze říci, že povinné ručení bude provozovatele stát minimálně něco kolem 10 tisíc korun ročně.

Ať již tedy provozujete dron jako profesionál či hobby letec, využijte možnost pojištění dronupojištění dronu , může se hodit!

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.