Letní brigády – kolik si vyděláte?

Pohovor

Je zde léto a sním přichází období letních brigád, které jsou zejména vyhledávané studenty a lidmi čerstvě „po škole“. Jak to letos vypadá s letními brigádami? Jaké pozice nejvíce firmy nabízejí a o jaké pracovníky je tedy zájem? Pojďme si aktuální situaci zmapovat!

Situaci může komplikovat nízká nezaměstnanost

Zájemců o letní brigády a sezónní práce klesá. Na vině je zejména nízká nezaměstnanost, která dosahuje rekordně nízkých hodnot. Mimo studentů totiž v minulosti jevili zájem o letní brigády i ti, kdož si přes rok nemohli najít zaměstnání. V průměru se tak zaměstnavatelé musí spokojit s důchodci a studenty, i když i u nich zájem klesá. Odměny za práci se region od regionu mění. I přesto lze však konstatovat, že nárůst u mezd za brigády meziročně stoupl o asi 10 %. Navíc zaměstnavatelé brigádníkům v těchto dnech nabízí různé benefity. Mezi ně patří například docházkový bonus, stravenky nebo dotovaná jídla.

Jak je to s mzdami?

Pokud se budeme bavit konkrétněji o mzdách, jak již bylo řečeno, liší se v závislosti na poloze zaměstnání. Například na Ostravsku si takový brigádník v průměru přijde asi na 80 – 130 korun na hodinu. V Brně je situace ještě o něco lepší, nabízí tu totiž mzdy okolo 90 – 130 korun. V Praze si brigádník vydělá v průměru až 150 korun na hodinu, na Zlínsku 110 a v okolí Liberce nebo na vysočině asi 125 korun za hodinu.

Jakých míst je nejvíce?

Již tradičně je nejvíce pozic vyhrazených pro letní brigádníky ve výrobě. Jde například o operátory výroby a skladníky. Dále může jít od zaměstnavatelů o nabídky na asistenty prodeje nebo na zaměstnance, kteří mají na starosti inventury. Další významnou skupinou nabídek bude určitě tvořit skupina pozic ve službách. Většinou se požadují i znalosti cizích jazyků. Jde například o stevardy, příležitostné hostesky a podobně.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.