Letní brigády – na co si dát pozor

Léto je již v plném proudu, a právě letní prázdniny jsou každoročně i ve znamení více poptávaných letních brigád. Hledají je zejména mladí studenti, ale nejen oni. Dnes se proto zaměříme an problematiku letních brigád – nejčastěji realizovaných takzvanou prací „na dohodu“. Na co si dát pozor?

Roční limit dohody

Nejčastěji se brigáda uskutečňuje prostřednictvím uzavření dohody o provedení práce mezi zaměstnavatelem a novým zaměstnancem (brigádníkem). Je však nutné si uvědomit, že právě tato dohoda vás limituje v tom, že u jednoho zaměstnavatele lze pod touto dohodou pracovat jen 300 hodin za rok. Jinak je na tom dohoda o pracovní činnosti. Ta sice povoluje vyšší limit, nelze však v průměru pracovat u zaměstnavatele více než polovinu průměru standardní týdenní pracovní doby. Pro obě zmíněné dohody pak platí, že musí být sjednány písemně. Při uzavírání je tedy třeba si odpovědět, jak dlouho chcete brigádničit. Pro obyčejné letní brigády by však 300hodinový limit neměl být problémem.

Prohlášení k dani

Pokud budete tedy již mít sjednanou brigádu na dohodu, vězte, že i vy můžete uplatňovat slevy na dani. Musíte však u zaměstnavatele podepsat prohlášení k dani. Zpravidla vám jej dá zaměstnavatel k podepsání hned zkraje vašeho působení u něj. Na co však pozor? Platí, že nesmíte mít v žádném z kalendářních měsíců podepsaný tento dokument u více než jednoho zaměstnavatele. To tedy znamená, že pokud máte brigádu na dohodu k jinému zaměstnaní, či popřípadě máte více brigád nebo se však brigády v jednom z měsíců kryly), nesmíte podepsat prohlášení u druhého zaměstnavatele. Slevu totiž můžete uplatňovat jen jednou. Podepíšete-li však prohlášení korektně, můžete uplatňovat slevu na dani na poplatníka, která činí 2 070 Kč. Studenti si k tomu přičtou ještě slevu na studenta, která činí 335 Kč.

Jaké daně platím?

Jaké daně zaplatíte, jako brigádník? Pokud pracujete na dohodu (DPP) a vaše hrubá odměna nepřesahuje 10 000 Kč za měsíc a zároveň nemáte podepsané prohlášení k dani, zaplatíte srážkovou daň, která činí 15 %. Tuto sraženou daň pak ale můžete získat zpět, a to po podání daňového přiznání, přičemž z něj musí vyplývat nulová daňová povinnost za rok. Podepsali-li jste prohlášení, pak vám nebude stržena žádná záloha na daň až do výše, do které vaše slevy pokryjí tuto daň, kterou byste zaplatili.

 

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.