Léto je tady! Na co si dát pozor při sjednávání cestovního pojištění?
Při cestě do zahraničí by mělo být sjednání cestovního pojištění stejnou samozřejmostí jako jsou v kufru zabalené plavky. Problémy se totiž nevyhýbají ani lidem na dovolené a nelze vyloučit, že nějaká malá, či velká nepříjemnost nepřihodí právě vám. Na jaké parametry cestovního pojištění si dát největší pozor?
Cestovní pojištění přizpůsobte destinaci
Při sjednávání cestovního pojištění vždy musíte uvést do jaké země se chystáte. Z tohoto pohledu se tedy může zdát upozornění na potřebu přizpůsobit pojištění destinaci zbytečné. Význam ale tkví v tom, že pro některé země byste měli prakticky automaticky volit maximální limity plnění. Země jako jsou Spojené státy, Kanada nebo Austrálie se vyznačují velmi drahou lékařskou péčí, a navíc jsou nám velmi vzdálené, což znamená extrémní náklad na případný převoz nebo repatriaci.
Jak budete trávit dovolenou?
Pokud se pojišťujete na dovolenou, při níž plánujete ležet na pláži, dělat si výlety nebo si maximálně zahrát volejbal, vystačíte si se základním pojištěním. Pokud hodláte prožít skutečně aktivní dovolenou na které se budete věnovat aktivním sportům, budete si moci připlatit. Vždy je samozřejmě potřeba si přesně projít pojistné podmínky, obecně ale platí, že v rámci základního pojištění je většinou rekreační cyklistika, turistika – pokud není vyloženě vysokohorská a nezahrnuje ferraty typu C a D. Většinou vám základní pojištění pokryje i windsurfing, šnorchlování apod.
Vyšší pojistné bude nezbytné v případě jízdy na vodním skútru, horolezectví nebo v případě cest po ferratách úrovně C a D, případně jachtingu atd. Existují také případy, kd vás pojišťovna nepojistí vůbec, anebo maximálně po individuálním jednání a za skutečně vysoké částky. Do této kategorie spadá zdolávání osmitisícovek nebo třeba dobrodružství v podobě přechodu Arktidy.
Foto: Pixabay
Mějte na paměti výjimky
Pojišťovna vám pravděpodobně odmítne plnění v případě, že se zdravotním problémem již na dovolenou odjedete, budete pod vlivem omamných látek, nebo se necháte ošetřit jinde než v oficiálních zdravotnických zařízeních. I s těmito výlukami z plnění je třeba se seznámit.
Patří mezi ně i cesty do zemí nebo oblastí, kde zuří ozbrojený konflikt, nebo pro které je vydáno doporučení o necestování ze strany Ministerstva zahraničí. I v tomto případě by pojišťovna odmítala výdaje zaplatit.
Co je dobré vědět?
Je třeba mít na paměti, že ve chvíli, kdy cestujete v rámci rodiny nebo jiné skupiny, pojištěni musí být samozřejmě všichni individuálně. Na cestovním pojištění v žádném případě nešetřete. Rozdíl několika málo stovek na pojištění může znamenat rozdíl milionů korun, které vám mohou chybět na pokrytí všech výloh. Nezapomínejte také na pojištění odpovědnosti, i vy můžete být původcem problémů, nikoliv jejich obětí.
Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/finance-co-si-ohlidat-u-cestovniho-pojisteni-40433110
https://www.eurovalley.cz/blog/cestovni-pojisteni-na-co-si-dat-pozor-75
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.