Letošní lyžařská sezona byla ve znamení častějších úrazů. I za to může počasí

lyžování

Letošní lyžařská sezóna se lyžařům ani provozovatelům vleků příliš nevydařila. Kromě špatných ekonomických výsledků byla ve znamení častějších úrazů. A i když to nemusí být na první pohled patrné, i v tomto případě jde o vliv klimatické změny.

Vyšší teploty, horší sjezdovky

Nekvalitně upravené sjezdovky, kde na většině míst nechyběla kupa technického sněhu, měly za následek vážné úrazy. Těžký a mokrý sníh si vyžádal jen u nás několik stovek zlomenin a další úrazů. Pojišťovny zaznamenaly jejich prudký nárůst.

Vliv na zvýšený počet úrazů mělo tedy nestálé a poměrně teplé počasí nejen u nás, ale i v sousedním Rakousku, kde na tom s kvalitou sněhu nebyli o moc lépe než u nás v Čechách. Od prosince do února tam bylo nahlášeno o třetinu více nehod. Srážky lyžařů, rotace kolenních vazů ani zlomené končetiny nebyly nic výjimečného. Sjezdovky byly především v odpoledních hodinách díky nekvalitnímu sněhu více namrzlé, hloubka sněhu dosahovala na mnoha místech jen několik málo centimetrů.

Pojištění je důležitější než kdy jindy 

Úraz v Rakousku nebo jinde v zahraničí vás bez pojištění může vyjít i pěkně draho. Při pádu s následkem třeba v podobě zlomené končetiny zaplatíte nejen za svoz horskou službou, ale samozřejmě i za ošetření samotné. Lékařské ošetření vás může vyjít na pěkný majlant. Za zásah horské služby tak zaplatíte zhruba 240 EUR, v přepočtu 6100 korun, za lékařské ošetření pak 900 EUR což je asi 22 800 korun. Dohromady tedy 29 000 korun.

Je ale třeba dbát na další detaily. Úrazy mimo značené sjezdovky si musíte zaplatit sami. Je jen na vaší zodpovědnosti, jak se budete na sjezdovce chovat, bídné podmínky pro lyžování však ovlivnit nelze. Vášnivý lyžaři by tak měli přemýšlet nad smlouvami z pojišťoven, než se vydají na svah a ještě více, než kdy předtím. V některých skiareálech najdete sjezdovky ještě stále otevřené, a to i přesto, že podmínky pro lyžování už tak dobré nejsou. Je jen na vás, jaká rizika hodláte podstoupit.

Pozor na pojištění odpovědnosti

Obzvlášť velký pozor je třeba dát na smlouvu o pojištění odpovědnosti. V praxi to znamená, že pokud dojde ke zranění další osoby při jízdě na lyžích či snowboardu, hrozí, že výlohy bude platit ten, kdo je za srážku odpovědný. Srazíte-li lyžaře tak nešikovně, že dojde i k velkému úrazu, jste povinni uhradit mu léčebné náklady za svoje vlastní peníze v případě, že nejste pojištění. Pokud smlouvu s pojišťovnou máte, jsou škody při lyžování způsobené druhé dobře zaopatřené. Avšak pokud by bylo důvodem srážky požití alkoholu nebo jiných omamných látek, pojišťovna by vám nic neproplatila, a to ani ve chvíli, že byste smlouvu s pojišťovnou měli.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/finance-spatna-zima-pro-vlekare-i-lyzare-pribylo-urazu-40463544

https://www.idnes.cz/finance/pojisteni/dovolena-pojisteni-uraz-odpovednost-rizikove-sporty.A220120_072115_poj_frp

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.