Lze reklamovat práci kadeřníka?
Pokud se bavíme o reklamaci, určitě vás nejprve napadne vrácení nějakého výrobku. Nemusí to tak být vždy. Mohou nastat situace, kdy jste nespokojení i se službou, která vám byla vykonána. Podíváme se, jak takové situace řešit. Ilustrovat to budeme na jednoduchém příkladu – návštěva kadeřníka a následná nespokojenost zákazníka.
Nepovedený účes
Může se to stát každému. Účes se prostě nepodaří tak, jak byste si představovali. Mnoho lidí se ale rozhodne s tím nic nedělat a jako řešení berou to, že o měsíc později již stejného kadeřníka nenavštíví. Reklamace však je možná. Lze žádat nápravu špatného sestřihu, lze žádat přebarvení špatné barvy nebo třeba napravení prodlužovaných vlasů. Klíčové však je co nejdříve oznámit kadeřníkovi vaši nespokojenost.
Jde o smlouvu o dílo
Ačkoli si to mnoho z vás neuvědomuje, uzavíráte, jako spotřebitel s kadeřníkem smlouvu o dílo. Nemusí být psaná, dokonce se na ní nemusíte ani výslovně shodnout. Oba však vstupujete do vztahu a chcete založit nějaký právní vztah. Kadeřník je pak tedy povinen řádně se řídit vašimi přáními a instrukcemi, které mu sdělujete. Zodpovídá tedy za výsledek při dokončení práce. Pokud pak kadeřník nepostupuje s odbornou péčí, kterou u jeho profese předpokládáte, je jeho dílo vadné a máte nárok na reklamaci či nápravu.
Co je tedy důležité?
Stěžejní tedy budou instrukce, kterými se má kadeřník řídit. Nesmíte je definovat příliš vágně. Mělo by být jasné, co chcete se svými vlasy. Další důležitou věcí je zkontrolování účesu ještě před placením. No a pokud se výsledek liší od vašich představ, pak se můžete dožadovat zdarma úprav či napravení. Až do té míry, aby byla smlouva ze strany poskytovatele služby naplněna. Dané instrukce se mohou opravdu složitě dokazovat, vzhledem k tomu, že jsou většinou podávány ústně. Proto je důležité neplatit, dokud nejste úplně spokojeni. Když už zaplatíte, určitě si nechejte doklad o této transakci.
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.