Má OSVČ nárok na odchod do předčasného důchodu? Kdy a za jakých podmínek

podnikání

Odchod do předčasného důchodu nemusí být vždy nejlepším a nejvýhodnějším řešením. Z důvodu krácení za předčasnost je třeba tuto variantu pořádně promyslet. Zejména v případě, že se jedná o osobu samostatně výdělečně činnou.

Odchod do předčasného důchodu je pro některé zkrátka jediným adekvátním řešením, ať už ze zdravotního hlediska, dlouhodobé nezaměstnanosti a neuplatnění se na trhu práce. Jenže odchod do předčasné penze nemusí být výhrou, jak se mnozí mohou domnívat. Což pro řadu osob výdělečně činných (OSVČ) platí dvojnásob. Jak je to s odchodem a výší penze u OSVČ?

Zpřísnění podmínek od října 2024

Ministerstvo práce a sociálních věcí apeluje na to, že odchod do předčasného důchodu by rozhodně neměl být standardním nástrojem pro opuštění trhu práce. Na základě toho došlo ke zpřísnění podmínek nároku na odchod do penze dříve. Snížila se tak maximální doba z tehdejších 5 let na 3 roky, tj. do předčasného důchodu může jít ten, kdo dosáhne věku o 3 roky nižšího, než je standardní věk pro odchod do řádného důchodu.

Podmínkou je rovněž získání minimální doby pojištění, a to v rozsahu alespoň 35 let. Od letošního října dojde k dalšímu zpřísnění podmínek, a to navýšení na 40 let. Při splnění uvedených podmínek mají nárok na odchod do předčasného důchodu všichni. Výkon samostatně výdělečné činnosti termín odchodu do předčasné penze nikterak neprodlužuje. Má to však jisté ale.

Krácení za předčasnost

Odchod do předčasné penze je třeba dobře promyslet. Aby dotyčný pak nebyl zaskočen výší důchodu. V případě předčasné penze je třeba počítat s krácením za předčasnost, které se provádí za každých započatých 90 kalendářních dnů předčasnosti. Jednoduše řečeno, čím dřívější odchod do předčasné penze je, tím dochází k vyššímu krácení. A jelikož výši důchodu u OSVČ ovlivňují roční vyměřovací příjmy, a nikoliv roční zisk či příjem, mají tak podstatně nižší důchod než zaměstnanci.

Pozor na velmi nízký důchod

OSVČ při odchodu do předčasného důchodu musí počítat s výrazně nízkým důchodem. Z tohoto důvodu většina OSVČ podniká až do dosažení řádného důchodového věku, mnozí pokračují v podnikání i v řádném starobním důchodu. Proč? Základem pro výpočet důchodu je osobní vyměřovací základ, tj. průměrná hrubá měsíční mzda, avšak u OSVČ se osobní vyměřovací základ počítá z jednotlivých ročních vyměřovacích základů, ze kterých v daném roce bylo zaplaceno sociální pojištění.

Jelikož OSVČ zpravidla odvádí na sociálním pojištění jen minimální povinnou částku, mají tak velmi nízký důchod. Proto došlo ke změně, kdy se povinný minimální vyměřovací základ zvýší z 25 % průměrné mzdy na úroveň 40 %. K prvnímu zvýšení došlo již v letošním roce. Díky této změně má dojít k postupnému navýšení nově přiznaných důchodů u osob, u kterých dominuje pracovní aktivita ve formě OSVČ.

Zdroj: https://www.finance.cz/551208-mohou-osvc-odejit-do-predcasneho-duchodu-ano-i-ne/

https://www.mpsv.cz/osvc

Náhledové foto: Pixabay