Má tištěná propagace smysl v roce 2019?
Jste co do významu menším podnikatelem nebo spolkem, který pořádá různé akce a události? Pak jste jistě přemýšleli nad způsobem, jak byste o svých činnostech informovali širokou veřejnost. Možností máte několik. Můžete využít propagaci na Facebooku, vytvořit rádio reklamu, otisknout reklamu v novinách nebo v dané lokalitě vylepit plakáty a rozdat letáky.
Náklady na propagaci přes internet rostou
Tištěná inzerce se v rámci dané lokality vyplatí. Možná s tím už máte nějaké zkušenosti, možná se teprve zamýšlíte, zda tento způsob propagace využijete. Internetová propagace má také co do sebe, ale výdaje na ni neustále rostou. Co se týče výdajů na reklamu, internet pomalu dohání trh s televizní reklamou. Reklama je však nákladnou záležitostí. Například podnikatelé a společnosti vydají na reklamu mnohem více prostředků než jejich soukmenovci v dalších zemí střední a východní Evropy.
Podíl výdajů na reklamu v konkrétních médiích
Oslovení cílových zákazníků přes internet ale bývá efektivní, neboť přibližně 88 % domácností vlastní internetové připojení. A jaký je podíl výdajů na reklamu podle médií?
Televize ukrojila v roce 2017 z pomyslného koláče 36,1 %, internet 31,7 %, časopisy 11,2 %, noviny 7,7 %, venkovní/doprava 7,3 %, rádio 5,7 % a kino 0,3 %. Výdaje na reklamu v roce 2020 vzrostou oproti roku 2019 zhruba o 3,3 %.
Zdroj: Zenith
Vzestup tištěné reklamy
Na vzestupu je překvapivě i tištěná reklama. V roce 2016 došlo k prvnímu nárůstu této reklamy, a to poprvé od roku 2010. Pro vaši představu – výdaje na reklamu v roce 2017 vzrostly v novinách o 2 % a v časopisech o 2,5 %. V roce 2018 se zvýšily investice do reklamy na 113,5 miliardy korun a inzerce v tisku zaznamenala nárůst o 1 % na 19,6 miliardy korun. Na televizní reklamu společnosti a podnikatelé vydali 53,1 miliardy korun.
Tisk letáků a plakátů svépomocí
Pokud jste se rozhodli pro letákovou a plakátovou formu propagace vašich akcí a událostí, můžete připravené propagační materiály poslat do nejbližšího copyshopu. Jestliže ale chcete na nákladech za reklamu ušetřit, můžete je vytisknout na vlastní inkoustové či laserové tiskárně.
K tisku potřebujete kvalitní papír, který se hodí pro letáky, ideálně tedy 135 – 150 g/m2. Pro letáky se většinou využívá lesklá varianta papíru. Konkrétní typ papíru pak můžete zvolit podle typu tiskárny nebo konkrétní značky. Např. pro majitele tiskáren HP doporučujeme HP Professional Glossy Laser Paper.
Výhody a nevýhody inkoustových tiskáren
Inkoustovou tiskárnu seženete za příznivou cenu. Svými rozměry se vejde i do malé pracovny s nedostatkem místa na pracovní ploše. Vytisknete na ní relativně vysoký počet listů za minutu, a to při zachování dostatečné kvality. Tato tiskárna je vhodná pro různé formáty papírů, takže na ní zvládnete vytisknout malé i velké letáky. Jaké jsou její nevýhody? Hodí se spíše pro střední objem tisku, a jestliže ji nebudete delší dobu používat, hrozí riziko vysychání inkoustu a následné ucpání trysek.
Výhody a nevýhody laserových tiskáren
Na rozdíl od inkoustových tiskáren, výtisky z laserové tiskárny nejsou náchylné na rozmazání. Tuto tiskárnu si zamilujete pro kvalitní a stálý tisk, který nemá tendenci blednout. Využijete ji zejména pro velkoobjemový tisk a oceníte na ní nízké provozní náklady a rychlý provoz. Počítejte však s vyšší pořizovací cenou a s většími rozměry tiskárny. Některé modely potřebují delší čas na zahřátí a jsou vhodné hlavně pro tisk černobílých textových dokumentů.
Tištěná propagace má i v současné době smysl. Oslovíte s ní cílovou skupinu zákazníků v dané lokalitě a odezva na sebe nenechá dlouho čekat. Vytiskněte letáky a propagační materiály na své tiskárně – při pravidelném tisku vás to vyjde levněji než copyshop.
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.