Má začít platit „digitální ústava“, stát ale nestíhá
Nejpozději do 2. února roku 2025, tedy za nějakých 31 měsíců, by měl začít platit zákon č. 12/2020 Sb., o právu na digitální službu. Tomuto zákonu se přezdívá „digitální ústava“ a my se dnes společně podíváme na to, co by měl zákon přinést, co obsahuje, a jaká práva a povinnosti pro různé subjekty přináší. Pojďme na to!
Právo digitální komunikace na veškeré úkony
Obecně řečeno, zákon o digitální službě dává občanům právo činit veškeré úkony a agendy, které je možné digitalizovat, v digitální formě, tedy elektronicky. Zákon v minulém volebním období protlačila koalice, které z velké části nyní odpovídá nynější vládní většina. Paradoxem však je, že nyní stále ministerstvo vnitra nevypracovalo katalog úkonů, které se mají zdigitalizovat. To není kritika jen současného vedení resortu, nestalo se tak již více než dva roky po okamžiku, kdy byl zákon schválen. Nyní je reálné, že stát se na digitální ústavu nestihne připravit a jejím nárokům tedy v termínu dostát.
Možné bude i odškodnění
Dle zákona mají občané (po nabytí účinnosti, tj. v roce 2025) právo činit vůči státní správě činit elektronické úkony. Státní správa je tak zavázána toto umožnit. Nebude-li však tohoto cíle schopna dostát, zejména vzhledem k výše uvedené nepřipravenosti ministerstvo vnitra, bude možné soudit odškodná. Stát je totiž nečinný, ještě ani nesestavil katalog úkonů, které se mají digitalizovat.
Co je nyní potřeba udělat
A nejde jen o katalogy. Práce, která má naplnit smysl digitální ústavy, je více. Státní správa i samosprávy musí začít jednat v souladu se zákonem. K tomu je potřeba vytvořit několik stovek agendových systémů, registrů a informačních systémů. Dále bude nutní vytvořit až tisíce inteligentních elektronických formulářů. K nejkomplikovanějším věcem pak bude určitě patřit také digitalizace stavebního a územního řízení. V tomto případě bude nutné propojit či vytvořit asi dvacet veřejných registrů. Jen výběr dodavatelů může zabrat až dva a půl roku, realizace prací pak ještě několik měsíců. Stát však vyčkává, i proto se může zhoršit postavení ČR i při čerpání fondů z EU na tuto digitalizaci.
Zdroj: PROTEXT zpráva z webu ČTK (dostupné zde: https://www.protext.cz/zprava.php?id=40089)
Náhledové foto – Pixabay
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.