Má zaměstnavatel v extrémních vedrech nějaké povinnosti? Určitě

horko

V dnešní době nejsou extrémní teploty nic neobvyklého. Střídání chladnějších dní s teplotami přes 30 stupňů Celsia je čím dál tím častější a zažíváme jej všichni. Pokud jste ale vystaveni vysokým teplotám v době, kdy nemůžete trávit svůj čas u vody a v chládku, jistě to není pro vás nic příjemného. Pokud vás vysoké teploty zasáhnou během pracovní doby, měl by vám váš zaměstnavatel zajistit bezpečné a život neohrožující pracovní prostředí. Zajistit by tedy měl i vhodné podmínky pro práci. Jak?

Zákoník práce vysoké teploty na pracovišti neřeší

Zákoník práce se nezabývá explicitně vysokými teplotami, zaměstnavatel je ovšem v takové situaci povinný zajistit bezpečnost práce. Kdy a jakým způsobem není ze zákona ovšem uvedeno a interpretace je poměrně volná. Platí ale Nařízení vlády č. 361/2007 Sb., které některé situace řeší konkrétně.

Pracovišť, kde je vysoká teplota reálným nebezpečím, je celá řada. Riziková práce je například i na silnicích, kde mnohdy teploty přes den stoupají skutečně na hodnoty ohrožující zdraví. Dále to jsou ale i lidé, kteří pracují v přehřátých kancelářích. Rizikům vysokých teplot je proto nutné především předcházet. Týká se to především těch, kteří jsou v parnu vystaveni po celou pracovní dobu. I to by měla být starost zaměstnavatele.

Asi nejvíce lidí pracuje v kancelářích. Prevence by tam měla samozřejmě zahrnovat klimatizaci. Pokud je ale klimatizace v kanceláři k dispozici, neměla by být nastavena na příliš vysoký teplotní rozdíl mezi teplotou v interiéru a teplotou venku. Rozdíl mezi těmito teplotami by měl být max 5-6 stupňů Celsia, ne více. I to je v Nařízení uvedeno.

horko

Foto: Pixabay

Pozor na pitný režim

Pokud teploty v místnosti převyšují více než 31 stupňů a není k dispozici klimatizace, pak je důležité, aby vám váš zaměstnavatel zajistil dostatek tekutin. Jeho minimum je pro osmihodinovou směnu a 34°C stanoveno na 1,62 litrů tekutin na pracovní dobu. U teplot vyšších než 36 stupňů Celsia je důležité dodržovat ze strany zaměstnavatele i pravidelné krátké přestávky, které jinak spadají do běžné pracovní doby.

Obecně však platí, že přístup k vodě je nutné ze strany zaměstnavatele dodržet i v jiných situacích. Na pracovištích v obchodech, nebo skladech je dodržení pitného režimu také důležité. Týká se to i zaměstnanců, kteří pracují na různé časové směny apod. U lidí s těžkou fyzickou aktivitou se jedná o doplnění středně mineralizované vody apod.

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/clanek/povinnosti-zamestnavatel-horko-20230.html

https://www.finance.cz/492052-horko-v-praci/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.