Malé britské podniky v pasti regulací: Nová pravidla EU je zaskočila
Desítky britských firem se ocitly v nečekané pasti. Nové evropské předpisy o bezpečnosti výrobků, které začaly platit v prosinci, je přinutily pozastavit prodej do EU a Severního Irska, dokud nevyřeší administrativní zátěž. Některé podniky si musely najít zástupce v EU, jiné bojují s rostoucími náklady. Kritici obviňují vládu, že o změnách neinformovala včas. Jaká je situace a jaký dopad mají nová pravidla na britské exportéry?
Náhlá stopka, chaos a drahá řešení
Představte si, že roky budujete svůj podnik, získáváte zákazníky v Evropě, a pak jednoho dne zjistíte, že váš e-shop pro evropské zákazníky přestal fungovat. Přesně to se stalo desítkám britských podniků po spuštění nové regulace EU.
Jednou z postižených firem je Skye Weavers, malá rodinná textilní dílna z ostrova Skye. „Najednou jsme nemohli přijímat objednávky z EU a Severního Irska,“ říká Roger Holden, spolumajitel firmy. O novém nařízení se dozvěděl až od jiného podnikatele, když bylo pozdě.
A nejde jen o textil. Tom Hagen, který prodává maziva na kola, se ocitl v podobné situaci. „Přijít ze dne na den o 20 % tržeb? To je noční můra každého podnikatele,“ komentuje. Jako by už brexit nestačil.
Firmy se nyní musí rozhodnout – buď si zaplatí zástupce v EU, nebo přijdou o evropský trh.
Papírování a nové náklady místo rozvoje
Podle nového nařízení musí každý podnik prodávající do EU mít „odpovědnou osobu“ sídlící v některé ze zemí Unie. Ta má zajišťovat, že výrobky splňují evropské normy a řešit případné problémy. Pro malé firmy to znamená další administrativní zátěž a nové náklady, které si nemohou dovolit.
„Našli jsme zástupce v EU, který nás bude zastupovat za několik set liber ročně,“ říká Andrea Holden ze Skye Weavers. „Je to směšné – můžeme prodávat do USA a Austrálie bez problémů, ale do sousední Evropy ne?“
Tom Hagen si našel zprostředkovatele v Estonsku, což ho bude stát několik set eur ročně. Musel také upravit etikety svých produktů, aby splňovaly nové předpisy. „Zatím nevím, jestli se to vůbec vyplatí,“ dodává.
Severní Irsko – paradox, který nikdo nečekal
Nejde jen o obchod s EU. Severní Irsko, přestože je součástí Spojeného království, spadá pod některé evropské předpisy kvůli Windsor Framework, což znamená, že i tam podnikatelé narážejí na stejné problémy.
Britské firmy teď čelí situaci, kdy je jednodušší obchodovat s Austrálií než s jejich vlastní zemí.
Podnikatelé viní vládu, ta se hájí
Firmy obviňují britskou vládu z nedostatečné informovanosti. „O regulaci se mluvilo, ale nikdo ji nevysvětlil podnikům s dostatečným předstihem,“ říká William Bain z Britské obchodní komory.
Britské úřady argumentují, že poskytly pokyny na vládních webových stránkách a pořádaly informační schůzky. Jenže malé firmy se k nim často vůbec nedostaly – nemají právní oddělení ani kapacity sledovat změny v evropské legislativě.
Odchod z EU? Menší regulace? Opak je pravdou
Když Británie v roce 2016 hlasovala pro brexit, mnozí očekávali menší regulace a větší svobodu podnikání. Skutečnost je ale jiná – byrokracie kolem exportu do Evropy se neustále zvyšuje.
- Zvýšily se náklady na vývoz kvůli celním kontrolám.
- Evropští zákazníci se bojí skrytých poplatků a objednávky raději neudělají.
- Firmy musí splňovat stále nové normy, které zvyšují jejich administrativní zátěž.
Výsledek? Mnoho malých podniků raději úplně ukončilo prodej do EU. A ti, kteří se přizpůsobí, musí investovat více peněz a času do papírování než do samotného podnikání.
Zdroje info: https://www.e15.cz/finexpert/servis/co-je-gpsr-povinnosti-plynouci-z-narizeni-eu-o-bezpecnosti-vyrobku-prehledne-1420840, https://www.euractiv.com/section/economy-jobs/news/brussels-vows-lawsuits-against-eu-countries-failing-to-cut-red-tape/, https://www.theguardian.com/business/2025/feb/01/small-uk-businesses-complain-of-being-caught-unawares-by-eu-red-tape
Náhledové foto: Pixabay