Máte v oblibě nákupy na Temu? Pozor na možné problémy
Evropská komise začala vyšetřovat internetového prodejce Temu. Je zde podezření na prodej nelegálních i nebezpečných výrobků, jakožto porušení práva na ochranu spotřebitelů.
Ano, nákupy na internetu z pohodlí domova mají řadu výhod, pakliže nakupujete u seriózního prodejce. Jenže možnost pořídit široký sortiment na jedné platformě za velmi nízké ceny je velice atraktivní záležitostí. K tomu propagace a intenzivní reklama udělají své. A tak řada podlehne této mánii, aniž by si předem více zjistila informace o daném webu, podmínkách, ochraně spotřebitelů apod.
Mezinárodní čínský gigant
Temu je formou čínského giganta v oblasti elektronického obchodování Pinduoduo, jenž zahájil činnost v roce 2015. Nabízí velmi rozsáhlý sortiment zboží, a to od oblečení, hračky, bytovou dekoraci, nářadí až po elektroniku. V Evropě je firma velmi úspěšná, a to díky strategii nízkých cen. V letošním září aktivně využívalo služeb Temu v Evropské unii (EU) 92 milionů osob. Číslo, které hovoří za vše. Jenže ne vše levné, musí být dobré.
Problémy s výrobky
Spotřebitelské organizace identifikovaly u Temu problémy, které zahrnují značné množství nelegálních či nebezpečných produktů, které jsou určené pro prodej nebo často používané techniky ke klamání spotřebitelů. Vyšetřování komise je tak slibným krokem, ale pouze jen jedním z prvních. Komise uvedla, že někteří neseriózní obchodníci, kteří byli dříve zablokování, se však na tržišti Temu objevují i nadále.
Dle komise by se platforma mohla stát návykovou, a to právě díky nejen nízkým cenám, ale programům odměn. To by ve finále mohlo mít negativní dopad na psychiku člověka. Temu zaujalo právě díky velmi intenzivní reklamě, slevám a integraci herních prvků, na což by si měli spotřebitelé dávat velký pozor.
Klamné a manipulativní techniky
Problematické jsou rovněž manipulativní a klamné techniky na zákazníky. Klamou svými doporučeními. Spotřebitel tak během nákupu utratí v podstatě více, než původně plánoval. Pakliže se provinění ze strany Temu prokáže v rámci aktuálního šetření, hrozí pokuta až ve výši 6 % celosvětových příjmů.
Temu působí na trhu od roku 2023 a jen v EU má přes 75 milionů uživatelů. Evropská komise (EK), která funguje jako antimonopolní úřad, už takto v minulosti šetřila společnosti, jako jsou Tiktok či AliExpress. Společnost Temu se zavázala k úzké spolupráci s EK. Rovněž uvažuje o tom, že se připojí ke skupině platforem, jako jsou Amazon, eBay či Adidas, které spolupracují s cílem zamezit prodeji padělků na internetu v Evropě.
https://www.penize.cz/nakupy/463626-temu-vysetruje-evropska-komise-kvuli-prodeji-nelegalniho-zbozi
Náhledové foto: Pixabay