Měď a lithium jako novodobá ropa

01_med

Už desítky let byl středobodem globálních komoditních trhů ten s ropou. Poptávka po ropě vždy sloužila (a stále slouží) jako klíčový parametr ekonomického zdraví a její cenové výkyvy mají dalekosáhlé důsledky pro celou globální ekonomiku spalující ropu závratným tempem. Doba se však mění a s ní i přístup k ropě. Země po celém světě se přidávají k boji s klimatickou krizí a ropa by mohla o své výsadní postavení velmi brzy přijít. Nahradit by ji mohly kovy jako měď a lithium, které dnes každým dnem získávají na významu.

Měď

Nedávno zveřejněná analýza společnosti Goldman Sachs jasně říká, že „Měď je nová ropa“ a význam, který bude její využití hrát při naplňování cílů, které si mezinárodní společenství dalo (viz Pařížská klimatická dohoda či čínský závazek uhlíkové neutrality v roce 2060), anebo v blízké budoucnosti dá, bude naprosto zásadní.

Analytici upozorňují, že Měď je základní složkou většiny systémů, které umožňují využití a přenos větrné, solární i geotermální energie k místu její finální spotřeby např. v podobě vytápění domácností. A trh s mědí vypadá napjatě již nyní. Ceny mědi se za posledních 12 měsíců zvýšily o 80 %, protože poptávka raketově roste. Podle odhadů není vyloučeno, že cena mědi do roku 2025 naroste ze současných cen více než 9 000 dolarů za tunu na 15 000 dolarů za tunu.

02_med

Foto: Pixabay

Lithium

Druhým kovem, kterému je předpovídána zářná budoucnost je lithium, klíčová složka baterií v elektromobilech. I v jeho případě lze očekávat prudký nárůst poptávky, který by okolo roku 2025 mohl přerůst v jeho nedostatek na trhu.

Existuje přitom obrovský tlak na urychlení přechodu k nízkouhlíkové energetice. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) vydala varování, že očekávaný prudký nárůst ekonomiky po odeznění globální pandemie koronaviru, které již probíhá a s tím, jak bude postupovat očkování, bude zrychlovat, způsobí skokový nárůst emisí skleníkových plynů. I proto se brzy sejde 40 světových státníků na summitu pořádaném novým americkým prezidentem Joe Bidenem. Je možné, že výsledkem bude nový, ambicióznější závazek, k jehož naplnění ale budou potřeba zdroje, včetně výše jmenovaných kovů.

Vše, co bylo řečeno lze ale chápat nejen jako zajímavost z technologického a politického prostředí, ale také jako tip na investici, která může přinést ve středně a dlouhodobém výhledu velmi zajímavé zhodnocení.

Zdroj informací: https://edition.cnn.com/2021/04/20/investing/premarket-stocks-trading/index.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.