Meziroční zdražení cibule o 82 %. Lepší už to nebude ani s ostatní zeleninou

Cibule

Připravit si nějaký pokrm bez cibule bývá často náročné. Ne nadarmo se říká, že právě cibule tvoří základ mnohých jídel. Vždy se z hlediska ceny považovala za jakousi samozřejmost. Nyní je tomu ovšem jinak. Meziročně tato zelenina zdražila o neuvěřitelných 82 %. Data Českého statistického úřadu hovoří vcelku jasně. V loňském roce v květnu se průměrně cibule prodávala za 21 korun za kg. Letos už byla cena stejného množství cibule 38,26 Kč za kg. Když se podíváme do obchodů, najdeme na pultech cibuli, která se prodává klidně i za 45 korun za kg. Proč cibule takto rapidně zdražila a jak je na tom ostatní zelenina? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Rostoucí spotřeba cibule

Prvním důvodem zdražení cibule je nepochybně její rostoucí spotřeba. Průměrný obyvatel České republiky spotřebuje za rok 96,8 kilogramu zeleniny. Jen pro srovnání, v roce 2012 to bylo pouze 77,8 kg. Cibule se v České republice konzumuje ze vší zeleniny nejvíce. Každý rok jí sníme cca 12,3 kilogramu. Na prvním místě jsou rajčata se spotřebou 12,6 kilogramů ročně. Cibule chybí po celém světě a mnohde se již upravují jídelníčky.

Cena cibule roste již delší dobu

Není se čemu divit, jelikož nedostatek této zeleniny představuje dlouhodobější záležitost. Objevil se už v únoru letošního roku. To docházely zásoby tuzemské produkce. Některé země navíc pozastavily její vývoz. Typicky třeba Turecko či Maroko. Loni byla navíc špatná úroda. Mohly za ni mrazy v severní Africe nebo záplavy v Pákistánu a jiné přírodní živly. Když se ke všemu přičte ještě zvýšení ceny osiv a hnojiv, není co řešit.

Ceny udává Evropa

Přesně takto se vyjádřila tajemnice Zelinářské unie Čech a Moravy Zuzana Přibylová pro server iDnes.cz. Na odhady je příliš brzy. Tradičně ale dochází k tomu, že se sklizní nové cibule se ceny snižují. Problém bude i ve zpoždění domácí sklizně. Ta by dle mluvčí Agrární komory ČR Barbory Pánkové měla mít zhruba dvoutýdenní až třítýdenní zpoždění. Producenti z jižní Evropy čelí extrémnímu suchu.

Podpora pro pěstování ovoce a zeleniny

Změnit by se měla nepochybně dotační politika státu. Dotace by měly směřovat právě více k pěstitelům ovoce a zeleniny. Podpořeno by mělo být především skladování plodin, které je alfou i omegou při snižujícím se množství pěstební plochy. Podporovány by měly být lokální farmy.

Ostatní zelenina zdražila také

Jmenovat bychom mohli třeba takovou brokolici, u které činí meziroční nárůst ceny 50 %. Květák zdražil o 71 % a mrkev o 77 %. Papriky jsou dražší o 31 %. U rajčat činí ovšem zvýšení pouze 7 %. Do budoucna bohužel s nějakou stagnací cen nebo se zlevněním počítat bohužel zřejmě nemůžeme.

Zdroje info: Autor, csu.cz, https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/potraviny-cibule-ceny.A230628_181444_ekonomika_drh?zdroj=otvirak

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.