Minimální mzda se bude zvyšovat, ale jinak než doposud

práce

Novela zákoníku práce zavede s účinností od letošního srpna změnu mechanismus valorizace minimální mzdy. Co všechno se změní a jak konkrétně bude výše minimální mzdy určována? A proč se změny zavádějí?

Transparentnost a předvídatelnost

Ministr práce a sociálních věcí okomentoval novelu zákoníku následujícím způsobem:

Cílem je zajistit, aby minimální mzda rostla transparentně a předvídatelně. Tím se vyhneme každoročním vyjednáváním, která často vedou k nejasnostem a nedorozuměním. Do roku 2029 by minimální mzda měla dosáhnout alespoň 47 % průměrné mzdy

Jak konkrétně tedy bude nová hladina minimální mzdy každoročně určována a vyhlašována? Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) každým rokem nejpozději ke 30. září oznámí úroveň pro následující rok. Koeficient pro výpočet minimální mzdy vláda přitom stanoví nařízením vždy na období dvou let (v obou letech může být jiný) s počátkem k 1. lednu následujícího roku. Tento koeficient se potom může měnit jen na základě závažných ekonomických změn.

Dalším parametrem je potom predikce hrubé mzdy pro následující období. Celkově by měla minimální mzda odrážet kupní sílu, životní náklady, obecnou mzdovou úroveň i produktivitu ekonomiky.

práce

Foto: Pixabay

Změny v soukromém sektoru

Zavedena je též tzv. referenční hodnota minimální mzdy, která má poskytovat určité vodítko. Ta má činit 47 % průměrné mzdy a oproti současnému stavu se jedná o zvýšení o dvě procenta.

Poměrně velké změny čekají soukromý sektor. V něm se ruší institut zaručené mzdy a namísto něj přichází tzv. zaručený plat. V jeho kontextu jsou práce rozděleny do čtyř kategorií podle svého typu. Platí pro ně zaručený plat vždy ve výši určitého násobku minimální mzdy. Pro nejnižší kategorii se jedná o 1násobek minimální mzdy, poté 1.2násobek, 1.4násobek a nakonec 1.6násobek minimální mzdy.

Pokud nedosáhne zaměstnanec na plat bez přesčasů a dalších příplatků v příslušné výši, zaměstnavatel je povinen vyplatit mu doplatek, kterým se částka vyrovná.

Zdroje informací: https://www.mesec.cz/clanky/minimalni-mzda-dal-poroste-zvysovat-se-ale-bude-podle-jinych-pravidel/

https://advokatnidenik.cz/2024/03/21/vlada-schvalila-novelu-zakoniku-prace-zavadi-valorizaci-minimalni-mzdy/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.