Minimální mzda – v EU jedna z nejnižších ukazuje srovnání

02_komise

Češi mají jednu z nejnižších minimálních mezd v Evropské unii. Alespoň to vychází z nového srovnání státem daných minimálních výdělků v Evropské unii. Pojďme se na toto srovnání blíže podívat.

Srovnání Eurostatu

Z hodnot, které publikoval evropský statistický úřad EUROSTAT, lze vyčíst, že minimální mzda České republiky je sice v posledním období výrazně navyšována, stejně však jde o jednu z nejnižších v Evropské unii. Seřadíme-li minimální mzdy členských států Unie a vyjádříme je v eurech, pak je Česko na šestém místě od konce. Lépe jsou na tom i Polsko, Slovensko, Litva či Slovinsko. Toto srovnání však není ideální, a proto se zohledňuje také rozdílná kupní síla států EU. Při tomto srovnání je Česká republika stále šestá od konce. Před ní je však dokonce i Rumunsko.

Minimální mzda ve vztahu k mediánu

Pokud srovnáme minimální mzdu s mediánem měsíčních mezd, pak český pracovník pracující za minimální mzdu pobírá 49 % tohoto mediánu. I v tomto srovnání patříme do nejnižší skupiny a jsme tedy pátí od konce. Například Na Slovensku je to 52 %, v Polsku 57 % a nejvyšší podíl je ve Francii ( 66 %).

Minimální mzda 32 tisíc?

Podle výpočtu platformy MDM ze Sociologického ústavu Akademie Věd České Republiky, by měla být důstojná minimální mzda v roce 2020 32 438 Kč hrubého za měsíc. V Praze by to pak bylo téměř 38 tisíc korun hrubého za měsíc. Alespoň dle výpočtů této studie. Tyto částky by totiž měly, dle metodiky výzkumu, zajistit takový příjem, který dává pracovníkům na plný úvazek a domácnostem, v kterých žijí, který by pokryl potřeby skromného ale důstojného života. Do toho se zahrnují výdaje na ošacení, bydlení, dopravu, stravu, zdravotní péči ale i vzdělání a volný čas plus počítá s úspory na neočekávané události.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.