Ministerstvo chystá změny v rámci topení, koho se týká?
Green Deal je záměr Evropské komise, respektive Evropské unie, aby byla Evropa klimaticky neutrální do roku 2050. Cílem tohoto plánu je snížit emise skleníkových plynů o více než polovinu ve srovnání s rokem 1990. Tato dohoda vznikla v roce 2019. Naše ministerstvo životního prostředí v rámci ochrany životního prostředí se chystá provést hned několik změn.
Novela zákona o ochraně ovzduší
Chystaná novela zákona o ochraně ovzduší má zakázat od 1.1. 2025 uvádět na trh spalovací zdroje do 300 kilowattů na pevná fosilní paliva. Jejich doprodej zásob bude možný i po uplynutí datumu. Čeští výrobci budou moci nadále vyrábět kotle pro účely exportu do zahraničí. Novela má obsahovat také zákaz hnědého i černého uhlí, antracitu, koksu či výlisků z uhlí. „Domácností se spalovacími zdroji se opatření nedotkne, jen si nové zařízení nekoupí v tuzemsku“ tvrdí mluvčí resortu Lucie Ješátková. Účelem je připravit obyvatele na horší dostupnost uhlí a zlepšit stav ovzduší v Česku.
Foto: Pixabay
Uhlí patří stále mezi nejlevnější varianty topení
V Česku topí uhlím více než statisíce domácností. Po finanční stránce se jedná o nejvýhodnější variantu vytápění. Vzhledem k inflaci, vysokým cenám energií a nejisté budoucnosti, mnoho z těchto domácností změnu nechystá. Kolik v průměru ročně zaplatí jednotlivé domácnosti společně s elektřinou za vytápění?
- vytápění uhlím nebo dřevem – 46 000 Kč,
- vytápění plynem – 76 000 Kč,
- vytápění elektrickým přímotopem – 106 000 Kč.
Mnoho uživatelů má v plánu zůstat u vytápění uhlím, dokud jim neskončí životnost kotle. Většinou se jedná o kotle třetí třídy. Vyhlídky pro některé nemusí být přívětivé, jelikož za čtyři roky uhlí výrazně podraží. Emisní povolenky zatím platily pouze firmy, ale od roku 2027 se bude týkat také domácností, které musí počítat, až se 40% zdražením paliv (uhlí, plyn, benzín nebo nafta).
Září 2024 ve znamení zákazu provozu starých kotlů
Příští rok v září je naplánován zákaz provozu všech starých kotlů na tuhá paliva nejnižší 1. a 2. emisní třídy. Výměna starých kotlů čeká zhruba 200 000 domácností, jejich porušení vyjde provozovatele až na 50 000 Kč. Domácnosti s nižším příjmem mohou požádat Státní fond životního prostředí o příspěvek na kotel na biomasu až do výše 130 000 Kč.
Novela přináší změny také pro obce. Ty mohou nově kromě regulace dopravy, omezovat provoz kotlů, krbů a kamen s tepelným příkonem do 300 kilowattů. Mohou také regulovat spalování na otevřeném ohništi a zvýhodňovat hromadnou dopravu. Vše musí nejdříve projít připomínkovým řízením, být schválena vládou, parlamentem a v závěru podepsána prezidentem.
Zdroj: Autor, https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-ministerstvo-chce-zakazat-prodej-kamen-na-uhli-40431899
Náhledové foto: Pixabay