Mladé Čechy láká práce v zahraničí, vede Švýcarsko
Pokud máte čerstvě po škole a najednou nevíte, kudy by se vaše další životní kroky měly ubírat, zkuste jako téměř polovina vašich vrstevníků štěstí v zahraničí. Opravdu si neděláme legraci, z nedávného průzkumu HSBC Expat Explorer vyplynulo, že skoro 50 % mladých Čechů se za prací stěhuje do zahraničí. Důvodů pro tento krok je hned několik. V prvé řadě je láká vidina rychlejšího kariérního růstu a samozřejmě také nárůst mzdy. A jaká země si momentálně v očích tuzemských mladíků vede nejlépe? Jednoznačně Švýcarsko!
Lidem do 34 let se práce v zahraničí opravdu vyplatí
Je vážně smutné, že zhruba tři mladí lidé z deseti opouštějí Českou republiku s vidinou lepšího života v zahraničí. Do kategorie mladých lidí se počítají všichni ve věku od 18 do 34 let. Tehdy totiž býváme z hlediska pracovního trhu nejžádanější. Po přesunu do ciziny si pak mladí výrazně polepší, v průměru o 35 %. Lepší peníze jsou skutečně významným důvodem hovořícím ve prospěch ciziny, ale zdaleka ne jediným. Lákavá je také vidina kariérního růstu a možnosti se posouvat neustále kupředu vlastní pílí. Ze slov těch, kteří se k zásadním životnímu kroku uchýlili, vyplývá, že se naučili novým věcem, získali potřebné sebevědomí a uvažují mnohem kreativněji. Když se tedy ve stáří vrátí zpět na domácí trh, jsou mnohem žádanější a společnosti se jejich práci nebojí adekvátně ocenit.
Jak vypadá žebříček pěti nejoblíbenějších destinací pro nový začátek?
Ačkoli se Češi často vydávají pracovat do členských státu Evropské Unie (jedná se o asi 200 tisíc tuzemských občanů), na pátém místě v žebříčku oblíbenosti se překvapivě umístil exotický Nový Zéland. Příčku čtvrtou obsadilo Španělsko, bronzovou medaili získala Kanada, do finálové dvojice se probojoval Singapur a na absolutním vrcholu dnes stojí Švýcarsko. Za tento úspěch vděčí zejména stabilní ekonomice a politické situaci, ke spokojenosti Čechů ovšem přispívá také čistší životní prostředí.
Pro starší ročníky už práce v zahraničí není příliš atraktivní
Co se týče osob ve věku 35 let a výš, ti už mají v životě úplně jiné priority a hledat novou práci v cizině se jim příliš nechce. V podstatě k tomu ani nemají důvod, jelikož vzhledem ke stoupajícímu věku už pro zahraniční trh nejsou až takovým přínosem. Lidé starší 35 let v průměru zaznamenávají nárůst měsíční mzdy o necelou čtvrtinu a v případě osob nad věkovou hranicí pětapadesáti let už příjmy v průměru rostou pouze o devět procent.
Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.