Mladší zaměstnanci bývají lepší ve vyjednávání o odměnách

Zaměstnání

Míra nezaměstnanosti je aktuálně minimální. Předpokládá se ale její prudší nárůst v důsledku koronavirové pandemie. Mnohé firmy ještě mají dost práce v důsledku odkládaných zakázek. Jinak také čerpají dotace od státu. Tato doba ale vcelku rychle přejde a firmy se budou muset s některými zaměstnanci rozloučit. I tak je ale třeba říct, že multigenerační pracovní trh nabízí spousty příležitostí. Jen najít dobrou práci se solidní mzdou… Tu byste si ale měli vyjednat. Mladší generace to dokážou zřejmě lépe…

Platová očekávání mladší generace jsou vysoká

Jednoznačně tedy vyšší, než je tomu u generací starších. Podle průzkumu personálních společností se jako nejméně odvážní vyjednavači ukazují lidé narozením v poválečných letech. Označovaní jsou jako boomers. Mileniálové, tedy lidé narození po roce 1980, už postupují často mnohem odvážněji.

Mileniálové jsou nejsebevědomější

Společnost Randstad v USA potvrzuje, že mileniálové vyjednávat zkrátka dokážou, a to solidně. Až 60 % z nich se vyjádřilo v tom smyslu, že využívají pracovní nabídku za tím účelem, aby si vyjednali u současného zaměstnavatele vyšší mzdu. Starší generace toto řeší pouze ve 29 %.

U nás je tomu nejinak

I v našich podmínkách dokážou mileniálové vyjednávat mnohem rázněji. Ředitelka personální agentury Talentica, Darina Wiederman Janíčková, také hovoří o tom, že jsou mileniálové mnohem sebevědomější. Na prvním místě pro ně ale není plat, nýbrž dostatek volného času a smysl konkrétní práce. Mileniálové ve věku od 25 do 35 let jsou relativně trpěliví. Nejmladší generace Z je v tomto jiná. Chtějí při nástupu do zaměstnání hlavně co nejvyšší plat. Mají takzvaný entitlement komplex. Chtějí zkrátka všechno hned teď. Všechny generace mají také velký zájem o benefity v podobě stravenek a podobně.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.