Možnost pracovat z domova dnes využívají 4 procenta Čechů
Ještě před pár lety byla takzvaná „home office“ jednou velkou neznámou. Od té doby se ale poměry ve společnosti poměrně rapidně změnily. Z nedávného průzkumu veřejnosti vyplývá, že z domova v České republice pracují čtyři lidé ze sta (dohromady se jedná o cca 206 tisíc občanů naší země), což se pomalu, ale jistě, blíží průměru Evropské Unie, který činí 5 %. Jaké jsou nesporné výhody tohoto fenoménu a proč nad ním naopak mávnout rukou? To se vám pokusíme nastínit v následujících řádcích.
Výhody toho, když se rozhodnete pracovat z domova
Pokud zaměstnavatel svolí k tomu, abyste pracovali z home office, otevírají se vám dosud netušené možnosti. V prvé řadě si můžete v podstatě sami naplánovat, jak dlouho v jakých intervalech budete pracovat. Samozřejmě je to také z části podmíněno úkolem, který musíte splnit, takže nejde celý den vyloženě prokrastinovat. I tak je ale míra osobní svobody s běžným způsobem zaměstnáním naprosto nesrovnatelná.
Práce z domova vyžaduje především kvalitní připojení k internetu, protože ačkoli se zrovna nenacházíte v kanceláři, musíte být neustále schopni se s ostatními pracovníky spojit. Někdy to náročnost a povaha úkolu prostě neumožňuje nijak obejít. Určitě by také stálo za to investovat do nějakého výkonnějšího notebooku, protože právě ten vás bude živit.
Práci z domova ocení také rodiče. Nastiňme si jednu konkrétní situaci. Vaše dítě onemocní a vy neseženete nikoho, kdo by jej hlídal. Pokud pracujete v home office, můžete si vzít péči o potomka na starost sami a přitom ještě vydělávat peníze.
A určitě vám také nemusíme říkat, kolik díky kanceláři v útrobách vlastní domácnosti ušetříte času. Obecně totiž platí, že cesta do běžného zaměstnání lidem zabere v průměru přibližně dvě další hodiny navíc. Z toho vyplývá, že na život pak příliš volných chvil nezbývá.
Home office má samozřejmě i nevýhody
Práce z domova určitě není pro každého. Někteří lidé se totiž k vykonání svých povinností nedokopou, pokud nad nimi nestojí zaměstnavatel s přísným pohledem. V domovské kanceláři bohužel nejde „dělat, že něco děláte“, takže když zadaný úkol nesplníte, projeví se to na vašem finančním ohodnocení. A pokud budete mít výkonnostní výkyvy dlouhodobě, zaměstnavateli může dojít trpělivost a práci z domova vám jednoduše zakáže. Důvěra se pak získává zpátky jen horko těžko.
Důležitým faktorem je také charakter vašeho zaměstnání. Učitelé, řemeslníci, pracovníci v oblasti pro styk s lidmi nebo profesionální řidiči se mohou s home office rovnou rozloučit. Jejich povolání to jednoduše neumožňuje. A i když to nemusí být zrovna váš případ, stále se mohou najít tací šéfové, kteří práci z domova prostě neumožňují. Ačkoli podle posledních zpráv jich výrazně ubývá.
Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.