Multibanking v českých podmínkách – má vůbec cenu si ho zakládat
Pokud patříte mezi milovníky moderních technologií, pak ho nejspíš už dávno máte. Ovšem pokud ne, pak nejspíš jen mlhavě tušíte, že něco podobného existuje. No řekněte, nezdá se vám lákavé jednoduše propojit všechny svoje účty u různých bank do jedné přehledné aplikace?
Ano, lákavé to je, ovšem v ČR je zatím multibanking spíše k smíchu. Co byste o něm tedy měli vědět?
Co je to ten multibanking
Základní myšlenka je vlastně skvělá. Zvláště dnes, kdy jsou přístupy do internetového bankovnictví zabezpečeny lépe, než kdy dříve a mnohdy se nevyhnete neustálému odesílání autorizačních SMS. Multibanking by ovšem chtěl pracovat s rovnicí jeden login + jedno heslo = přístup ke všem bankovním účtům.
Cesta k němu je otevřená už dávno. Příslušná směrnice (konkrétně směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2015/2366 o platebních službách na vnitřním trhu) byla schválena už 25. listopadu 2015. Ovšem první platforma pro multibanking se u nás objevila až na podzim roku 2018 a to díky bance Creditas.
Náš tip: Zmíněnou směrnici můžete znát i pod zkratkou PSD2.
Správa všech účtů z jednoho místa? Bohužel…
Od té doby se ke Creditas přidal dalších bank – namátkou třeba Air Bank, ČSOB nebo Česká spořitelna, ovšem ještě ani zdaleka ho nepodporují všechny. Musíte tedy mít štěstí na to, kde jste si vlastně svoje bankovní účty založili. Výjimkou je v tomto směru Komerční banka, která se umí spoji s 11 bankami (včetně slovenské Tatrabank) a další plánuje. Jinak se počet propojitelných účtů pohybuje spíše okolo pěti a méně.
A aby toho nebylo málo, do svého bankovnictví můžete jen nahlížet. Prohlédnete si zůstatek a příchozí či odchozí platby, ale to je prozatím vše. Nelze se spolehnout na údaje o speciálních produktech jednotlivých bank, ani na přehled vašich aktivních bankovních produktů. Údaje bývají často neaktuální. Pro zadání platebního příkazu tedy stejně budete muset do „své“ banky a info o produktech doporučujeme čerpat přímo ze stránek bank, a nikoli přes multibankingovou aplikaci. Prozatím je tak tato „bankovní revoluce“ u nás spíše nepoužitelná.
Mít peníze je hezké. Orientovat se v této oblasti ještě důležitější. Pokusím se vám svými články pomoci.