Na co máte nárok na pracovní cestě?

Práce

Vysílá vás zaměstnavatel na pracovní cesty? Kdy s tím musíte souhlasit? A na co máte nárok, když již na cestu jedete? Na tyto aspekty se dnes společně podíváme. Tak pojďme na to!

Pracovní cesta jen se souhlasem zaměstnance

Pokud vás chce zaměstnavatel vyslat na pracovní cestu, pak je nutné získat váš souhlas. Je však možné získat tento souhlas generálním způsobem, tedy dopředu pro blíže nespecifikovaný okruh cest v budoucnosti. Nejčastěji se tak děje v pracovních smlouvách, kde souhlasíte do budoucnosti s oznámenými pracovními cestami. Dodatečný souhlas ke každé jedné pracovní cestě se již nevyžaduje. Až na jednu výjimku. Jde-li o těhotnou ženu či zaměstnance, který pečuje o dítě či děti do 8 let, pak nelze dát tento paušální souhlas do budoucnosti, respektive v době, kdy zaměstnanec splňuje tyto kritéria není účinný (byl-li sjednán) a je nutné získat souhlas ke každé jedné pracovní cestě zvlášť. Není-li paušální souhlas udělen, musí se vás zeptat zaměstnavatel před každou pracovní cestou.

Jde o pracovní dobu?

Pokud jde o jednodenní pracovní cestu je to jasné, jde o pracovní dobu. Pokud však jde o delší cestu, nejedná se většinou o mnohahodinovou práci přesčas, protože nepracujete nepřetržitě. Jízda dopravním prostředkem, odpočinek či spánek nejsou součástí pracovní doby.

Na co máte nárok

Pokud na pracovní cestě strávíte čas i jinak než jen výkonem práce, mzda se vám nekrátí. Jde totiž o překážku na straně zaměstnavatele. Typicky právě cestování, odpočinek, přesuny a podobně. Náleží vám tedy náhrada mzdy nebo platu, která je ve výši průměrného výdělku. Dále vám musí být proplaceny cestovní náklady – jízdné a stravné. Tyto náklady stanovují sami zaměstnavatelé, zákoník práce jen omezuje spodní hranici pro podnikatelskou sféru.

Kolik musíte minimálně dostat za cestovní náklady

Zaměstnavatel sám určí, kolik vám na stravném a jízdném zaplatí. Nesmí však poskytnout nižší částku, než stanovenou právními předpisy. Pro rok 2022 jsou tyto hodnoty následující:

  • stravné v podnikatelské sféře na jeden kalendářní den:
    • minimálně 99 Kč, je-li cesta dlouhá 5-12 hodin,
    • minimálně 151 Kč, je-li cesta dlouhá 12-18 hodin,
    • minimálně 237 Kč, je-li cesta delší než 18 hodin,
  • stravné v nepodnikatelské sféře na jeden kalendářní den:
    • 91-118 Kč, je-li cesta dlouhá 5-12 hodin,
    • 151-187 Kč, je-li cesta dlouhá 12-18 hodin,
    • 237-283 Kč, je-li cesta delší než 18 hodin.

U jízdného je pak situace složitější, zákoník práce vyjmenovává některé náklady, na které máte nárok. Stejně tak se může určit jízdné na základě najetých kilometrů osobní automobilovou dopravou. K nejrychlejšímu výpočtu doporučujeme některou z kalkulaček na internetu, například zde.

Zdroj: https://www.penize.cz/kalkulacky/cestovni-nahrady#cestovni-nahrady, https://www.idnes.cz/finance/prace-a-podnikani/prace-zamestnani-pracovni-cesta-sluzebni-cesta-zamestnanec-zamestnavatel-firma-tehotna-zena-dite-nah.A200123_170352_podnikani_daja, https://dostupnyadvokat.cz/blog/sluzebni-cesta, https://www.mesec.cz/clanky/co-vam-proplati-na-sluzebni-ceste-a-za-co-naopak-nedostanete-nic/

Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.