Na co pozor u pracovního úrazu
Pokud se vám stane pracovní úraz, většinou vám z toho plynou určitá práva na náhradu. Zaměstnavatel vám musí danou náhradu poskytnout a pokud něco zanedbá může z toho mít i další problémy. Bohužel často zaměstnavatelé od nahlašování úrazů pracovníky odrazují. Na co všechno byste si měli dát pozor?
Zaměstnavatel nevyhotoví záznam
Často se zaměstnavatel snaží něco takzvaně “ututlat”. Proto například nevyhotoví oficiální záznam o tom, že se pracovní úraz vůbec stal. Často pak například motivují zaměstnance určitými bonusy ke mzdě, aby ani oni netrvali na záznamu úrazu nebo tlačí na ostatní zaměstnance, aby se zdrželi svědectví. Pokud se pracovní úraz stane za takových okolností, kdy by u zaměstnavatele mohl zasahovat inspektorát práce, může také motivace přejít v otevřené vyhrožování ze strany zaměstnavatele, aby se pracovní úraz neřešil oficiální cestou. Jak si s takovou situací poradit. Jste-li k tomu po úrazu způsobilí, určitě trvejte na vystavení protokolu o pracovním úrazu. Dále si zkuste zajistit svědectví či například fotografie mobilem. Například o ochranných prvcích na pracovišti nebo jejich absenci, nebo o tom, že vy jste ze svých povinností ničeho nezanedbali.
Vyhrožování výpovědí
Dalším častým nekalým jevem ze strany zaměstnavatelů jsou různé výhrůžky. Často také výhružky vyhazovem. Ne však jen kvůli nahlášení a řešení pracovního úrazu, ale také v případech, kdy se zaměstnanec po pracovním úraze vrátí do zaměstnání s trvalými následky. Vězte však, že jen tak, vás „vyhodit“ zaměstnavatel nemůže. Pokud s odchodem nebudete souhlasit, musí ukončit pracovní poměr na základě výpovědi nebo okamžitého ukončení pracovního poměru. K oběma institutům však potřebuje zákonem daný důvod.
Propuštění kvůli trvalým následkům pracovního úrazu?
Jak je tedy v takovém případě zaměstnanec zákonem chráněn? Dostává se mu vyšší ochrany, pokud se zranil v práci. V našem případě tedy pracovním úrazem. Nemůžete-li po pracovním úraze pracovat na stejné pozici jako předtím, musí vám zaměstnavatel dát jinou pozici za stejnou výši odměny. Zaměstnavatel vás sice může propustit ze zdravotních důvodů v důsledku pracovního úrazu, avšak v takovém případě vám náleží odstupné ve výši 12 měsíců.
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.