Na co si dát pozor při změně dodavatele energie

Každý člověk má právo na změnu poskytovatele jakýchkoli služeb a v případě energií tomu samozřejmě není jinak. Ne vždycky je ovšem proces vedoucí ke kýženému cíli jednoduchý a bezproblémový. Na vině je pak mnohdy třeba špatně postavená smlouva s dodavatelem aktuálním. Jedná se ovšem jen o pomyslnou špičku ledovce. Na co si musíte dát pozor? To se vám pokusíme stručně vysvětlit v tomto článku.

Nejčastější důvody, proč se lidé uchylují ke změně dodavatele energií

Lidé hodlají přejít k novému dodavateli energie většinou z velmi prostého důvodu – chtějí ušetřit peníze, protože ostatní nabídky na trhu jim připadají mnohem výhodnější. Dále se pak často rozhodnou upustit od spolupráce také proto, že se jim nelíbí jednání společnosti, s níž mají uzavřenou smlouvu nyní. Proces změny dodavatele jako takový trvá přibližně měsíc. Lidé však poměrně často jednají, aniž by si uvědomovali překážky, které se jim mohou postavit do cesty.

Smlouva nejde vypovědět nebo počítá s vysokými pokutami

Dobře si pročtete vaši stávající smlouvu o dodávkách energie. Může v ní být totiž zakotven dodatek, že ji nelze vypovědět před uplynutím stanovené lhůty. Dále vám také hrozí poměrně vysoké pokuty, protože smlouva mohla být stanovena na určité období, které ještě neskončilo. Potíže se také často objevují ve chvíli, kdy o změnu dodavatele energií žádá jiná osoba, než která byla uvedena na původní smlouvě. Pokud například jednáte namísto zesnulého člena rodiny, budete muset požádat o přepis odběrného místa na jinou osobu.

Dodavatelé nabízejí zdánlivé výhody, když je neopustíte

Každý určitě znáte situaci, kdy jste vyhrožovali operátorovi, že kvůli nevýhodnosti tarifu přestoupíte ke konkurenci. Vzápětí se strhla lavina opětovných hovorů, v nichž vám jiní pracovníci slibovali hory doly, jen abyste zůstali pod současnou střechou. Něco takového můžete očekávat také v případě, že dodavateli energií oznámíte svůj úmysl vypovědět smlouvu.

Nabídne vám takzvanou retenční smlouvu s mnohem výhodnější cenou (alespoň zdánlivě), jenomže ani to by pro vás nemělo být směrodatné. V nové smlouvě totiž mohou být zakotveny i další změny jako například výše zmíněné smluvní pokuty za předčasné ukončení spolupráce. Důkladně si tedy dokument projděte a nebo si jednoduše stůjte za svým původním přesvědčením.

Zákazník má plné právo na informovanost

Některé energetické společnosti ztěžují přechod ke konkurenci tím, že zákazníkovi odmítají podat informaci, kdy přesně končí smlouva. To je ovšem protiprávní jednání, protože energetický zákon stanovuje, že má klient plné právo na pravdivé a úplné informace o své stávající smlouvě.

Pozor si také dejte na vyplňování osobních údajů v žádosti o změnu dodavatele. V minulosti se totiž několikrát stalo, že řízení ztroskotalo právě na špatné gramatice nebo zbytečných chybách v diakritice. Proces se touto nepozorností jen zbytečně prodlužuje.

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.