Na služební cestu bez souhlasu nemusíte
Pokud po vás zaměstnavatel vyžaduje pracovní cestu a vyhrožuje tím, že neuposlechnutí jeho přání může mít pro vaši kariéru fatální následky, nemusíte jej brát úplně vážně. Bez vašeho souhlasu totiž nemá žádné právo vyžadovat odjezd za prací byť jen do vedlejšího města. Některé společnosti ovšem zakotvují předběžný souhlas přímo v pracovní smlouvě a pokud jste tento papír podepsali, ve většině případů nic nezmůžete.
Služební cestou je každé opuštění pracoviště za účelem práce
Při podpisu pracovní smlouvy dochází nejen k ujasnění základních pravidel a povinností obou stran, ale také k určení místa výkonu onoho zaměstnání. Právě to je v záležitostech služební cesty opravdu důležité. Když totiž zajdeme do detailů, pracovní cestou se míní jakékoli opuštění obvyklého pracoviště za účelem vykonávání práce – tedy i nákupy materiálu pro zaměstnavatele nebo pochůzka na úřad.
Pokud ovšem dostanete za úkol takovou cestu podstoupit, zaměstnavatel potřebuje váš písemný souhlas. Většina znalých firem tuto skutečnost řeší zanesením dodatku o pracovních cestách přímo do pracovní smlouvy, díky čemuž žádný dodatečný souhlas zaměstnance nepotřebují. Když ale souhlas ve smlouvě uveden není, má pracovník plné právo služební cestu odmítnout.
Výjimku představují těhotné ženy
Ani zmíněný paušální souhlas zakotvený v pracovní smlouvě za určitých podmínek nemusí zaměstnavateli stačit. Zaměstnanec má právo odmítnout služební cestu v případě, že pečuje o dítě ve věku do osmi let. Prodlouženou ochranou lhůtou disponují i rodiče dětí do 15 let, kteří ovšem výchovu zastávají sami. Ani těhotné ženy na pracovní cestu odjet nemusejí, pokud se tak sami nerozhodnou.
Roli mohou sehrát také individuální podmínky na pracovních cestách. Pokud například zaměstnavatel žádá po svém zaměstnanci odjezd na služební cestu do zahraničí, aniž by mu dopředu zajistil ubytování, v případné soudní tahanici může uspět.
Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com
Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.