Narazil safari byznys na své limity?
Buvoli, gepardi, pakoně, lvi, sloni: to jsou zvířata tzv. africké „velké pětky“. Právě za nimi jezdí do afrických národních parků turisté z celého světa. Chtějí je spatřit a pokud možno také vyfotografovat. Pro chudé africké země se jedná o významný zdroj příjmů. Především jde pro ně o způsob, jakým financovat ochranu divoké přírody v těchto zemích. S návratem turistů po pandemii se ale čím dál častěji mluví o tom, že současná podoba turistiky v afrických parcích již není dlouhodobě udržitelná.
Hon na „Velkou pětku“
Touha návštěvníků safari vyfotit si všechna velká zvířata, pokud možno z bezprostřední blízkosti, je pochopitelná. Problém je však v tom, co to následně způsobuje. Typickým příkladem negativního vlivu nadměrného turismu jsou kočkovité šelmy. Turisté je zpozorují, jak zápasí se svou kořistí, a protože chtějí získat co nejlepší záběry z divoké přírody, i přes nebezpečí, kterému jsou sami vystaveni, se chtějí co nejvíce přiblížit.
Průvodci, pro které jsou spokojenost klientů a dobré reference zásadní, jim to umožní, byť tím samozřejmě porušují zákony a pravidla. Auta s turisty se tak mnohdy objevují v přílišné blízkosti zvířat a stávají se terčem jejich pozornosti.
Gepardi přirozeně netuší, že turisté si je budou teď fotit a vyhodnotí je v naprosté většině případů jako hrozbu, se kterou je potřeba bojovat nebo před ní utéct. Šelma zakousnutá v krku mláděte pakoně tak zmateně pouští svoji kořist, která je pro ni životně důležitá.
Foto: Pixabay
Safari bez pravidel
Jinými slovy, cenou za safari turistiku je závažné narušení ekosystému a normálního života zvířat ve volné přírodě. To jsou ale právě ty věci, které má turistika podporovat a bludný kruh se tak uzavírá.
Safari je obrovským byznysem. Bohužel zde přestávají platit pravidla, velký počet návštěvníků narušuje ekosystém a ničí přirozenost pudů a chování zvířat ve volné přírodě.
Otázkou je, co s tím? Nabízí se samozřejmě požadavek na přísnější vymáhání dodržování pravidel ze strany správy parků. Díky množství turistů i jejich rozloze je to však obtížně realizovatelné. V tuto chvíli není z tohoto začarovaného kruhu snadná cesta ven. Jiskru naděje a optimismu nabízí fakt, že čím dál větší popularitu získávají průvodci a agentury specializující se na eko-safari, kdy jeho prohlídka probíhá s maximálním ohledem na přírodu.
Zdroj informací: https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/Zahrani%C4%8Dn%C3%AD/bbc-safari-v-keni-je-bezohledn%C3%BD-masov%C3%BD-hon-na-divok%C3%A1-zv%C3%AD%C5%99ata-a-m%C5%AF%C5%BEe-se-vymst%C3%ADt/ar-AAPCXiH?ocid=msedgntp
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.