Národní banka zvyšuje úroky. Čekají nás změny

I v této době opět Česká národní banka zvyšuje úrokové sazby. My se dnes podíváme, co všechno to může pro celou ekonomiku znamenat. Podíváme se také jestli je tento trend pravděpodobný i v budoucnu nebo nás již čeká změna. Pojďme tedy na to!

Možná poslední zvyšování!

Zvyšování úrokových sazeb nejvíce ovlivňuje podmínky hypotečních úvěrů na trhu, úrokové sazby u obyčejných úvěrů či na spořících účtech a jiných spořících produktech bankovních institucí. Ve čtvrtek 2. května Bankovní rada České národní banky jednohlasně zvýšila úrokové sazby o 25 bazických bodů. Základní repo sazba tak činí 2 % a lombardní 3 %. Diskontní pak 1 %. Důležitou zprávou však není ona podoba zvýšení, ale fakt, že s velkou pravděpodobností jde o možná jedno z posledních zvyšování. ČNB se totiž nechala slyšet, že v následujícím roce s dalším zvyšováním nepočítá. Rozhodnutí je nejvíce ovlivněné novou makroekonomickou předpovědí.

Jak zareaguje koruna?

Bude mít toto zvýšení nějaký vliv na kurz české koruny? Úrokový diferenciál mezi korunou a eurem je více jak dvě procenta. To rozhodně není zanedbatelná hodnota. Teoreticky by mohla koruna stabilizovat a posilovat vůči euru, díky silnější poptávce po ní. V praxi to však pravděpodobně bude znamenat jen velmi mírné posílení, jestli vůbec. Za to může dlouho očekávané ukončení měnových intervencí ČNB, která přišlo v minulosti. To již hodně zvýšilo poptávku. Nyní tedy nebude zvýšení zas tak velké.

Spoření a hypotéky

Velký vliv však bude mít změna diskontní sazby na úroku u spořících účtů. Dle tohoto zvýšení by se tedy dalo očekávat ustálení těchto sazeb okolo jednoho procenta. Bez omezení maximální hranice výše vkladu. Lombardní sazba pak koresponduje s hypotékami. Zvýšení tohoto druhu sazbu bude mít za následek stabilizace úrokových sazeb u hypotečních úvěrů okolo 3 %. Výše by se objevovat neměly.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.