Nárok na starobní důchod a vše okolo něj
Kdo má a kdo naopak nemá v letošním nárok na starobní důchod? Otázka, na kterou je třeba najít jednoznačnou odpověď. Jednat se může jak o klasický, tak i o předčasný důchod. Pokud si myslíte, že na starobní důchod máte nárok jaksi automaticky, tak jste na velkém omylu. Přiznání starobního důchodu je sice dáno přesně zákonnými normami, nicméně standardně dochází k tomu, že jej přesto mnozí lidé nepobírají! Jednoduše si o něj nepožádají, což je velmi nepříjemné. Podívejme se tedy na jednotlivé aspekty, jež se týkají nejen podání žádosti o starobní důchod.
Několik faktů k podání žádosti o důchod
Zaměstnavatel za zaměstnance nic nevyřídí. O řádný důchod si musí každý člověk, který dosáhne patřičného věku, zažádat sám. Učinit tak musí v podobě vyplněného písemného formuláře adresovaného příslušné pobočce Okresní správy sociálního zabezpečení označované jako OSSZ. Bez vlastní žádosti se rozhodně celí situace neobejde a peníze vám automaticky s dosažením daného důchodového věku na vlastní konto chodit nebudou.
Získat potřebujete dobu pojištění
K tomu, aby vám byl přiznán státní důchod, musíte získat potřebnou dobu pojištění. Započítávají se do ní nejen odpracovaná léta, ale také náhradní doba pojištění. Tou se myslí třeba studium, péče o malé děti do věku 4 let, popřípadě evidence na příslušné pobočce úřadu práce po nezbytně nutnou dobu. Minimální doba pojištění pro žadatele o důchod v současnosti musí činit minimálně 32 let. Stejně tak tomu musí být i u žadatelů o důchod předčasný.
Dosažení hranice důchodového věku
Hlavním kritériem pro získání důchodu je v České republice bezesporu dosažení určité hranice věku. Dále je také brán v potaz počet vychovaných dětí. Jinak je možné také jít do předčasného důchodu. Například občané, kteří jsou do důchodu ve věku 63 let, mohou odejít již tři roky před jeho dosažením, tedy v 60 letech.
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.