Násilí na úřadech – proč vzniká, jak se řeší a budeme se s ním setkávat častěji?
Není to tak dávno, kdy byl vynesen rozsudek nad sedmašedesátiletým mužem, který loni v červnu zastřelil úřednici na úřadě práce v pražských Vinohradech. Nejde přitom o ojedinělý případ. Letos v srpnu zastřelil devětadvacetiletý muž svou bývalou partnerku přímo na krajském úřadě ve Zlíně a sám se pak pokusil o sebevraždu. Právě tyto události jsou pomyslným vyvrcholením násilí, které pachatelé vedou proti zaměstnancům úřadů.
Důvody páchání násilí – rizikové jsou zejména úřady práce a úřady sociálního zabezpečení
Mezi motivy vedoucí útočníky k těmto činům se řadí především jejich nespokojenost se sociálními dávkami a to hned v několika úrovních. Někteří vidí problém ve výši dávek, mají potíže s jejich nevyplacením přímo v hotovosti, problémy vidí i v nepřiznání dávek podpory v nezaměstnanosti nebo s termínem výplaty dávek. Velmi často se nevraživost vůči úředníkům projevuje i ve spojení se sankčním vyřazením osob pobírajících dávky v nezaměstnanosti z evidence uchazečů o zaměstnání. Důvod k páchání násilí bývá velmi často v souvislosti s exekucemi.
Mezi nejčastěji ohrožované pracovníky úřadů patří ti, co pracují s klienty žádajícími o přiznání dávek hmotné nouze. Nezřídka bývají napadáni jak slovně, tak fyzicky. Rizikové je z tohoto hlediska i působení na odděleních souvisejících s vyplácením státní sociální podpory nebo s odděleními souvisejícími se zaměstnaností. K nejrizikovějším se řadí úřady sídlící v Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Vzhledem k tomu, že na úřadech pracují v převážné většině ženy, jsou právě ony terčem většiny útoků.
Kroky k zabezpečení úřadů
Ministerstvo práce a sociálních věcí je v tomto směru aktivní a snaží se poskytnout zaměstnancům bezpečné pracovní prostředí. Zejména po zmiňovaných útocích došlo z hlediska bezpečnosti k mnoha inovacím:
- V případě stavby nebo rekonstrukce budov je již dopředu počítáno s využitím bezpečnostních opatření.
- Je dbáno na propojení bezpečnosti a klientsky přívětivého prostředí.
- V provozu jsou bezpečnostní přepážky.
- Pracoviště jsou vybavena SOS tlačítky.
- Na pracoviště jsou instalovány kamerové systémy.
- Instalují se prosklené dveře, přes které je vidět, co se v jednotlivých kancelářích děje a které zároveň umožňují oddělit jednotlivé klientské zóny.
- Místnosti jsou pokud možno propojené, aby bylo zajištěno co nejvíce únikových cest před útočníky.
- Na úřadech probíhá spolupráce s fyzickou ostrahou.
- V kancelářích pracuje větší počet pracovníků.
- Zaměstnanci jsou školeni na krizové situace prostřednictvím psychologické přípravy.
- Probíhá spolupráce s Policií ČR v podobě pravidelných kontrol na úřadech.
- Samozřejmostí je informování o zákazu vstupu se zbraněmi.
Bezpečnostní procesy, systémy a připravenost zaměstnanců
Podle specialisty z bezpečnostní agentury TOP security je z pohledu bezpečnosti důležité, aby všechny připravené procesy byly opravdu funkční a nestávaly se situace, kdy například dojde k vyhrocené situaci, úřednice zmáčkne SOS tlačítko, kterým přivolává ostrahu a ta, místo aby ihned dorazila, se snaží dovolat telefonem a zjistit, co se děje. Také minimální kontrola nad pohybem osob po budově úřadu je tristní. Kamerové systémy sice mohou pomoci odhalit, kde se kdo pohybuje, ale lepší je, pokud jsou využity přístupové systémy, které návštěvníkům úřadu neumožní vstup nikam jinak, než do určených prostor. Sami zaměstnanci pak mohou určit, komu otevřou dveře své kanceláře a komu ne. Systémy využívající přístupové čipy, kódy nebo nejlépe otisky prstů jsou jedním z nejlepších kontrolních mechanismů.
Samozřejmostí je i správně vyškolená ostraha, která ví, jak se chová podezřelý člověk, kdy se situace stává vyhrocenou a hrozí eskalace konfliktu, i jak zareagovat v případě ozbrojeného útoku. Bezpečnostní školení pracovníků může provést bezpečnostní agentura, která seznámí je s možnými riziky a s tím, jak se zachovat v různých případech od slovního napadání, přes fyzické ataky až po útok bodnou nebo střelnou zbraní.
Nahromaděný stres se může snadno obrátit proti úředníkům
V souvislosti s vývojem energetické krize a s ní spojeným růstem cen většiny komodit je pravděpodobné, že v budoucnu bude nervozita a stres občanů stoupat. Zejména nízkopříjmoví jedinci jsou výrazně dotčeni růstem cen a jejich zoufalství se může přetransformovat do agrese vedené právě vůči úředním osobám. Přestože je většině osob jasné, že sami úředníci nemohou za situaci, ve které se nacházejí a pouze plní svou práci, jsou pro ně ztělesněním představy zlého systému, proti němuž se chtějí vymezit a dát průchod svým pocitům a postojům. Je tedy potřeba důsledně dbát na zabezpečení úřadů, propojit preventivní prvky vzdělávání zaměstnanců a vybavení objektů elektronickými zabezpečovacími systémy s účinnými aktivními procesy kontrol ostrahou a složkami Policie ČR.
Náhledové foto: topsecurity.cz
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.